O starovekom meste Side

about side

Staroveké mesto Side

 

V celom Turecku je Antalya známa ako hlavné mesto cestovného ruchu. Existuje veľa miest, ktoré môžete navštíviť a vidieť, najmä v Side, okrese Antalya. V Side sa nachádzajú 4- a 5-hviezdičkové hotely a rezorty. Side, ktoré každoročne víta tisíce turistov, má tiež možnosť stráviť dovolenku pre každý rozpočet. V Side, kde bije srdce turizmu, sú rôzne turistické hodnoty, ako je vodopád Manavgat, kaňon Köprülü a jazero Trembling.

 

Kde je Side?

V celom Turecku sú určité hlavné body, kde je turizmus dôležitým zdrojom obživy. V Antalyi a jej okresoch intenzívne prebieha najmä letná turistika. Side je jedným z najväčších okresov Antalye. Okres Side, ktorý sa nachádza v oblasti Stredozemného mora, má veľa turistických zariadení a 5-hviezdičkové hotely. Miestni a zahraniční turisti, ktorí prichádzajú v lete, tiež zabezpečujú, že počet obyvateľov okresu sa v lete zvyšuje.

 

Ako sa dostať do Side?

Do Side sa dostanete pomerne ľahko. Side sa nachádza 75 kilometrov od centra mesta Antalya. Na Side je možné si vybrať cestnú alebo leteckú trasu. Ľudia, ktorí chcú ísť do Side lietadlom, si môžu najskôr kúpiť letenky na letisko Antalya.

Na letisko Antalya lietajú priame lety z mnohých miest po celom Turecku. Navyše do veľkého množstva krajín zo zahraničia sa dá dostať aj priamym letom na letisko Antalya. Niektoré hotely ponúkajú transfer z letiska Antalya. Okrem toho autobusy a mikrobusy poskytujú pohodlnú dopravu z Antalye do Side. Do Side sa z autobusovej stanice v Antalyi dostanete minibusom za 20 minút.

 

Aké miesta v Side môžete navštíviť?

Side je jednou z oblastí, ktorá zaujme svojimi turistickými a historickými hodnotami. Side, domov mnohých civilizácií od minulosti až po súčasnosť, má historické miesta, ktoré môžete navštíviť a vidieť. Staroveké mesto Side pred naším letopočtom. Nesie stopy 7. storočia. V Side je tiež niekoľko dôležitých štruktúr, ktoré hostili ríše ako Lýdia, Perzia, Grécka, Rímska a Byzancia. Historická agora a kúpeľ agora patria medzi stavby, ktoré musíte vidieť. Okrem toho svojimi jedinečnými krásami vyniká Side Antické divadlo a Apolónov chrám.

Plaťte v autobuse
Od: 35,00
Plaťte v autobuse
Od: 45,00
Plaťte v autobuse
Od: 40,00

Side Antique Theatre: Je to jeden z najkrajších príkladov rímskej architektúry. Side Antique Theatre má kapacitu približne 15 tisíc ľudí.

Múry antického divadla prežili až do súčasnosti. Táto z veľkej časti zachovaná stavba sa v rímskom období používala na zápasy gladiátorov a zvierat. Aj architektonicky sa podobá na Koloseum.

Apolónov chrám: Apolónov chrám sa nachádza v starovekom meste Side. A v architektúre chrámu sú stĺpy s korintským názvom. Apolónov chrám bol obnovený v 90. rokoch 20. storočia s obdivuhodnou majestátnou architektúrou.

Vodopád Manavgat: Vodopád Manavgat, jeden z najznámejších prírodných divov Antalye, sa nachádza v Side. Turistov fascinuje pohľadom na vodopád so silnými vodami tečúcimi z výšky štyroch metrov. Vodopád, ktorý je veľmi vhodný na rafting, je vzdialený 15 minút od centra mesta Side.

 

Čo robiť, keď idete do Side?

Keď idete do Side v Antalyi, je veľa aktivít. Starožitné mesto Side musíte navštíviť, aby ste počas dovolenky v Side pochopili celú históriu regiónu. Vodopád Manavgat treba vidieť aj v Side, ktoré je známe svojimi prírodnými krásami.

Mali by ste ísť aj do kaňonu Titreyengöl a Köprülü. Ľudia, ktorí milujú športy v prírode, sa môžu venovať raftingu vo vodopáde Manavgat.

Môžete stráviť príjemný čas relaxom v chladných vodách kaňonu Köprülü. Okrem toho sa v Titreyengöl dá absolvovať trekking. Môžete sa tiež vydať na výlet loďou s loďami odchádzajúcimi zo Side Marina. Side je jedným z najdôležitejších bodov, ktoré by ste mali uprednostňovať počas letnej dovolenky.

Festivaly v Side

V Side, ktoré je turistickým rajom, sa každý rok v určitých časoch konajú rôzne festivaly. World Music Culture and Art Festival sa koná v Side každý rok v septembri. Okrem toho sa na International môžu zúčastniť nadšenci motocyklov

Motocyklový festival Manavgat každoročne v posledných dňoch júna. Okrem toho sa každý rok v auguste koná Mierový vodný festival s cieľom udržať miesto Manavgatu v cestovnom ruchu pri živote.

Na Mierovom vodnom festivale sa môžu konať aj rôzne akrobatické vystúpenia. Okrem toho sa každoročne v októbri koná Cyklofestival pre nadšencov cyklistiky.

Cyklisti z Turecka az celého sveta bicyklujú v Manavgate a okolí. O cyklistický festival, ktorý sa koná v Side, je tiež veľký záujem všetkých.

 

História Side

Side, v staroveku najvýznamnejšie prístavné mesto Pamfýlie, bolo založené na polostrove širokom 350-400 m, ležiacom 80 km východne od Antalye, 7 km juhozápadne od Manavgatu.

Side, VII pred Kr. bol centrom osídlenia v 13. storočí. VI pred Kr. v XIII. storočí sa dostalo pod nadvládu Lýdskeho kráľovstva spolu s celou Pamfýliou a po páde Lýdskeho kráľovstva v rokoch 547/46 sa dostalo pod nadvládu Peržanov.

Mesto, ktoré si v tomto období do istej miery zachovalo slobodu, má vo svojom názve razené mince. The Side, ktorá otvorila svoje brány macedónskemu kráľovi bez akéhokoľvek odporu počas anatolského ťaženia Alexandra Veľkého (334 pred Kr.), sa neskôr stala jedným z hlavných centier tlače mincí, ktoré založil Alexander.

Side, ktorá po smrti Alexandra III. DEC neustále menila majiteľa medzi kráľovstvami helenistického obdobia. v XVIII. storočí bol pod vládou Ptolemaiovcov a Seleukovcov v rokoch 215-189 pred Kristom.

Mesto bolo najpriateľskejšie s Antiochom III., poskytovalo podporu Sýrskemu kráľovstvu kráľovstiev Pergamon a Rhodos, zúčastnilo sa vojny proti Rimanom s námorníctvom Side a Seleukovcami. Na konci tejto vojny boli Seleukovci zosadnutí a podľa mieru z Apameie uzavretého v roku 188 pred Kristom bola medzitým Pamfýlia a Side pridelená Pergamonskému kráľovstvu.

Side však po čase opäť získalo nezávislosť a zažilo jedno z najsvetlejších období v histórii.

Skutočnosť, že Antiochus VII., ktorý sedel na tróne Sýrie v roku 138 pred Kristom a neskôr dostal prezývku „Sidetes“, bol v mladosti poslaný do Side študovať, naznačuje, aké dôležité je mesto ako dôležité kultúrne centrum vo východnom Stredomorí. . Toto svetlé obdobie mesta netrvalo dlho.

1 pred Kr. pirátstvo, ktoré sa začalo v storočí v oblastiach Pisídie a horskej Kilíkie, preskočilo aj do Pamfýlie a následne Side, Sidečania, ktorí si nevedeli poradiť s pirátmi, im museli otvárať svoje prístavy a nedele. Nakoniec, po tom, čo rímsky konzul Publius Servilius v roku 78 pred Kristom vyčistil oblasť od pirátov, bolo Side pripojené k Rímskej ríši ako ostatné mestá Pamfýlie.

Po roku 25 pred Kristom urobil Augustus z Pamfýlskej oblasti provinciu riadenú dôstojníkom, ktorý je mu priamo podriadený. Po tomto dátume je Side mestom v provincii Rím. AD II. a III. Side, IV, ktorá v storočiach zažila svetlé obdobie. má vzhľad kresťanského mesta, ktoré bolo v 18. storočí chudobné. V. a VI. mesto zažilo svoj tretí a posledný svetlý čas v storočiach a stalo sa hlavným mestom metropolitnej oblasti Východnej Pamfyly. IX. a X. byzantský cisár Konstantinos Porfirogennetos (913-959) spomína mesto, ktoré bolo v storočiach značne oslabené arabskými nájazdmi, ako „hniezdo pirátov“ vo svojom diele „De Thematibus“.

Arabský geograf Idrisi nazýva Side „Yanık Antalya“ (k roku 1150) a uvádza, že jeho ľudia sa usadili v „Yeni Antalya“, čo je dva dni odtiaľto.

Ruiny starovekého mesta Side, známeho ako obchodné a prístavné mesto, pochádzajú z XX storočia. dedinu Selimiye založili krétski prisťahovalci na začiatku storočia.

Postavený na polostrove, Side vedie pozdĺž monumentálnej ulice začínajúcej od hlavnej brány mesta, ako v iných mestách Pamphylian. Hlavná ulica, ktorá začína od „Veľkej brány“ na severovýchode, vedie pozdĺž polostrova v podobe takmer priamej línie, s výnimkou zákruty pred divadlom, a končí veľkým námestím pri chrámoch.

Druhá najväčšia ulica mesta tiež vedie od „Veľkej brány“ na juh od mesta. Obe ulice sú kolonádové, so stĺpovými portíkmi s korintskými hlavnými mestami na oboch stranách a radom obchodov za nimi.

Potrebuješ pomoc?

Môžete nás kontaktovať.

Plaťte v autobuse