O Antalyi

about antalya
Plaťte v autobuse
Od: 110,00
Plaťte v autobuse
Od: 35,00
Plaťte v autobuse
Od: 40,00
Plaťte v autobuse
Od: 40,00
Plaťte v autobuse
Od: 45,00
Plaťte v autobuse
Od: 60,00
Plaťte v autobuse
Od: 70,00
Plaťte v autobuse
Od: 55,00

O Antalyi

Fakultatívne výlety Antalya – atrakcie – pamiatky. Čo sa oplatí vidieť a navštíviť v Antalyi?

Ako hlavné mesto Tureckej riviéry sa ANTALYA môže pochváliť krásnym starým mestom zo stredoveku a nádherným pobrežím s kamienkovou plážou, ktorá sa tiahne niekoľko kilometrov. Mesto sa nachádza v juhozápadnej časti Turecka na úpätí pohoria Taurus a láka turistov zaujímavými pamiatkami a množstvom reštaurácií, krčiem a klubov.

Nudiť sa nebudú ani najmenší, pretože aj pre nich sú plánované turistické atrakcie ako Aqualand, kde sú bazény a tobogany rôznych veľkostí. Cestovná kancelária Holiday in Turkey vie zabezpečiť aj fakultatívne výlety, vďaka ktorým turisti spoznajú atrakcie iných miest Turecka, ako je Istanbul, Antalya hostí aj Modrú plavbu po tyrkysových zátokách Stredozemného mora.

Antalya sa nachádza na úpätí pohoria Beydaclari a v zálive s rovnakým názvom ako dedina. V samotnej Antalyi je množstvo zaujímavých miest, kde si môžete nielen oddýchnuť, ale predovšetkým spoznať mesto a jeho najzaujímavejšie pamiatky.

Lákadlom pre návštevníkov sú hradby vedúce okolo mesta. Antalya je komunikačným centrom medzi ostatnými regiónmi Turecka, takže všetky cesty z tohto mesta sú možné vďaka sieti autobusov, ktoré často odchádzajú pozdĺž pobrežia aj do vnútrozemia.

Región Antalya zahŕňa také historické krajiny ako Lýcia, Pamfýlia a Pisídia, ktoré sú rovnako ako zvyšok regiónu bohaté na zaujímavú kultúru, krásnu prírodu a zaujímavé pamiatky.

Čo robiť v Antalyi – čo navštíviť:

 • Staré mesto – Kaleici – je najstaršia časť mesta, ktorá pochádza z rímskych čias, kde sa môžete prechádzať krásnymi uličkami a vidieť tradičné osmanské domy. Pri vchode do Kaleici je veža s hodinami.
 • Yivli Minaret – ryhovaný minaret zdobený keramickými dlaždicami, ktorý je najznámejším stánkom Antalye.
 • Prístav Antalya – medzinárodný prístav Tureckej riviéry.
 • Archeologické múzeum Antalya – najzaujímavejšie archeologické múzeum v Turecku. Najstaršie exponáty pochádzajú z doby bronzovej.
 • Aquarium Antalya – najväčšie a najdlhšie tunelové akvárium na svete.
 • Hadriánova brána – pozostávajúca z troch oblúkov, postavená z bieleho mramoru pri príležitosti návštevy cisára už 130 rokov.
 • Aqualand Delfinárium – Aquapark s početnými bazénmi a šmýkačkami prepojenými s delfináriom, kde sa denne konajú delfínie, ktoré môžete vidieť počas výletu Aqualand z Antalye.

Čo robiť v Antalyi – čo vidieť:

 • Vodopády Düden – vytvorené riekou Düden Cay, spolu s parkom vytvorili miesto oddychu a relaxu vďaka početným jaskyniam, ktoré tu vznikli.
 • Starobylé mesto Termessos – ruiny mesta založeného Alexandrom Veľkým, ktoré sa nachádza niečo vyše 30 km od Antalye.
 • Aspendos – mesto ležiace cca 45 km od Antalye, kde môžete počas výletu Perge-Aspendos-Side z Antalye vidieť antické pamiatky vrátane divadla. • Side – región Turecka, ktorý sa nachádza na juhu krajiny, kam môžete ísť počas organizovaných výletov. • Perge – starobylé mesto, vyznačujúce sa krásnou kolonádou a krásnymi helenistickými hranicami.
 • Jaskyňa Karain – je najväčšou jaskyňou neďaleko Antalye, kde sa našli najstaršie stopy ľudského osídlenia.
 • Vodopád Kurşunlu – malebné miesto nachádzajúce sa asi 20 km od centra Antalye.
 • Kaňon Köprülu – nachádza sa v pohorí Taurus, zurčiaci potok a nádherné rokliny vytvárajú ideálne podmienky pre rafting z Antalye.
 • Modrá plavba – je fakultatívny výlet organizovaný miestnou kanceláriou v Turecku, počas ktorého sa môžete preplávať do susedného letoviska Kemer a pozrieť si turecké pobrežie z mora.
 • Teleferic – je horská dráha, ktorá sa používa na teleferickej trase z Antalye, ideme až na samotný vrchol pohoria Taurus.
 • Kappadokia – mesačná krajina tohto miesta sa rozhodla zaradiť ho na zoznam svetového dedičstva UNESCO, a preto pobyt v Kappadokii z Antalye, ktorý organizuje cestovná kancelária Turecko, musí byť práve v tejto krajine.
 • Pamukkale – druhé najcharakteristickejšie miesto Turecka po Kappadokii. Tieto kúpele sú známe najmä svojimi vápencovými terasami, ktoré vytvárajú krásnu prírodnú krajinu. Počas prehliadky Pamukkale z Antalye vám sprievodcovia povedia presnú históriu miesta.

Podnebie v Antalyi

Turecká riviéra je vždy spojená s perfektným počasím. Po väčšinu roka teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia a morská klíma a vietor od vody dodávajú sviežosť a relax z teplého vzduchu. Ak nám nevyhovujú sústavné horúčavy, mali by sme sa rozhodnúť na prelome mája a júna, pretože počasie v Antalyi je najpriaznivejšie. Z hľadiska teploty vody je najvyššia v auguste a dosahuje viac ako 25 stupňov. Vietor od mora, charakteristický pre morskú klímu, podporuje všetky druhy vodných športov a krištáľovo čistá voda umožňuje spoznať podmorský svet tureckého pobrežia počas potápačského výletu z Antalye.

Pláže v Antalyi

Najdlhšia a najpiesočnejšia pláž v Antalyi a Turecku, ktorá sa nachádza vo východnej časti mesta, je Lara. Turistov povzbudzuje najmä dokonalý, jemný piesok a priezračné tyrkysové more. Druhá pláž v Antalyi je Konyaalti. Nachádza sa na západe mesta a tiahne sa pozdĺž útesov v dĺžke 7 km až po pohorie Beydaglari. Na oboch plážach je samozrejme množstvo hotelov a stravovacích zariadení, takže tieto miesta sú často navštevované turistami.

Gastronómia v Antalyi

V tomto regióne, tak ako v celom Turecku, platí stredomorská kuchyňa. Existuje však množstvo reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú jedlá z celého sveta, vrátane francúzskej a čínskej. Pobyt v Turecku sa však oplatí vyskúšať tradičné jedlá ako kebab či rak. Najznámejšie atrakcie a najzaujímavejšie miesta nájdete hlavne v blízkom okolí. Sú to napríklad Macha Cafe Restaurant, Castle Cafe Bar a Seraser Fine Dining Restaurant.

Nákupy a bazáre v Antalyi

Mesto je rajom pre každého, kto miluje nakupovanie. V uliciach starého mesta je veľa menších i väčších obchodíkov. Turistami často navštevované nákupné centrum Migros, kde nájdete produkty každého druhu. Turecko je známe najmä svojimi bazármi, a tak ich je v hlavnom meste Antalya tiež asi desiatka. V bazároch si môžete kúpiť suveníry v podobe šperkov, kobercov a koženej galantérie. Jednou z najobľúbenejších lokalít je Antalya Bazaar a Kaleici Antalya Bazaar.

Nočný život v Antalyi

V prímorských letoviskách sa život začína neskoro večer a končí za úsvitu. Nielen pozdĺž pláží je množstvo diskoték a krčiem, ale aj v centre mesta. Miestny úrad v Turecku odporúča aj výlet Anatolia Fire z Antalye – predstavenie, ktorého herci nám prostredníctvom tanca a hudby rozprávajú turecké príbehy. Mesto je vďaka svojmu turistickému charakteru a celej Tureckej riviére pripravené na všemožné turistické atrakcie súvisiace s nočným životom. Preto môžete večer navštíviť kluby alebo diskotéky.

Komunikácia v Antalyi

Antalya, ako sa na hlavné mesto krajiny patrí, má veľmi dobre rozvinutú komunikačnú sieť. Predovšetkým preto, že má medzinárodné letisko, ktoré sa nachádza asi 13 km od centra mesta. Sieť mestských autobusov je v samotnom meste veľmi dobre rozvinutá a tradičný dolmuš, za malý poplatok sa dostaneme do každého kúta hlavného mesta.

História Antalye

Južné pobrežie Turecka, kde sa nachádza región Antalya, siaha až do praveku. Mesto bolo založené v roku 150 nášho letopočtu z iniciatívy kráľa Attalosa II. O necelých dvadsať rokov neskôr, po jeho smrti, Antalyu ovládli Rimania.

V tom čase sa tu rozvíjalo kresťanstvo a po páde Rímskej ríše v západnej časti ostalo mesto na dosah aj na východnej strane, neskôr nazývanej Byzantská ríša. Počas tejto doby mesto prekvitalo v histórii. Obchod sa tu rozvinul vďaka jeho pobrežnej polohe a významnej vojenskej úlohe. Koncom 11. storočia obsadili Antalyu seldžuckí Turci a potom sa Byzantínci opäť spamätali. Vo svojej histórii bolo mesto ovládané mnohými krajinami vrátane Talianska.

Plaťte v autobuse
Od: 110,00
Plaťte v autobuse
Od: 35,00
Plaťte v autobuse
Od: 40,00
Plaťte v autobuse
Od: 40,00
Plaťte v autobuse
Od: 45,00
Plaťte v autobuse
Od: 60,00
Plaťte v autobuse
Od: 70,00
Plaťte v autobuse
Od: 55,00