O Alanyi
Pri návšteve Turecka by ste nemali zabudnúť na návštevu historického mesta ALANYA – perly Tureckej riviéry.
História Alanye
Keď sa povie Alanya, prvé čo mi napadne, sú Seldžukovia. Najväčším faktorom je samozrejme hrad Alanya a Kızılkule, kde si môžete pozrieť celú Alanyu z vtáčej perspektívy, no v okolí je aj množstvo hostincov – karavanserajov. Ale Alanya má oveľa hlbšie zakorenenú históriu.
Podľa výskumov siaha história Alanye do obdobia pred 20 tisíc rokmi. Zostáva v rámci hraníc regiónu Pamphylia v staroveku. Najstaršie známe meno Alanye, ktorá bola pod nadvládou civilizácií, ktoré môžeme povedať takmer pre celú Anatóliu, je Coracesium.
Perzia, Alexander Veľký, Seleukos po vstupe do nadvlády pred Kr. K Rímskej ríši ho pripojil Magnus Pompeius v roku 65 pred Kristom. Spolu s Byzanciou (východný Rím) sa názov mesta stáva Kalonoros. Alanya, keď neexistovala silná dominancia a boli aktívne pirátske aktivity, začne žiť spolu so Seldžuckým obdobím.
Názov mesta, ktorý v roku 1221 prevzal Alaaddin Keykubat, sa zmenil na Alaiye. Hrad je opevnený a je postavená Červená veža, ktorá je symbolom Alanye, a lodenica. Stalo sa zimným hlavným mestom anatolských Seldžukov a zároveň sa stalo centrom stredomorského námorníctva.
Alaiye, ktorá bola pod vládou Karamanoğullarıho a Mamlukov, kým ju v roku 1471 nezískal Fatih Sultan Mehmet, dostala meno Alanya po návšteve Mustafu Kemala ATATÜRK v roku 1931.
Nemali by ste sa vrátiť bez toho, aby ste navštívili mestá Pamphylia, kaňony, vodopády a jaskyne v Alanyi, ktorá je na popredných miestach so svojimi artefaktmi z obdobia Seldžuku.
Samozrejme, bolo by veľkým nedostatkom neochutnať banán v čerstvej forme bez drog, keď ste boli v Alanyi. Najmä keď sa vyberiete do Gazipaşy v Alanyi, uvidíte, že vás po chvíli obklopia banánové záhrady.
Tu sme pre vás pripravili 14 najkrajších miest Alanye, ktoré sa vyznačujú prírodnými krásami, historickými pamiatkami, plážami, múzeami a jaskyňami.
1. Zámok Alanya
Tento veľkolepý architektonický skvost s 83 vežami dal postaviť sultán Alaaddin Keykubat (vládol v rokoch 1220 až 1237). Vo vnútri hradu sa nachádza mešita a veľké množstvo sarkofágov. Zámok dnes slúži ako múzeum a návštevníkom je prístupný počas celého roka. Hrad Alanya môžete navštíviť s prehliadkami zdola
2. Jaskyňa Damlataş
Jaskyňa Damlatas zaujíma prvé miesto v rebríčku historických javov z hľadiska návštevnosti. Údajne liečivá jaskyňa bola objavená v roku 1948 a má veľmi dobré, až liečivé účinky pre ľudí trpiacich astmou. Ten bol skutočne objavený v roku 1948 pri banskom odstrele v miestnom povrchovom lome a takto získaný kameň mal slúžiť na stavbu prístavu. Mohutná explózia však vtedy odhalila dovtedy netušené prírodné bohatstvo a jaskyňa Damlatas prvýkrát uvidela ľudské oko. V jaskyni sa následne uskutočnilo množstvo rôznych výskumov a testov, ktoré potvrdili liečivé účinky jej klímy, najmä na horné dýchacie cesty a silne spojené s astmou. Jaskyňa Damlatas je jednou z niekoľkých skalných dutín v okolí Alanye na južnom pobreží Turecka. Nie je teda zďaleka jediný, no je najznámejší. Veľký podiel na jej vzniku mala zrážková činnosť tunajšej klímy v zimných mesiacoch, ktorá na 10 až 15-tisíc rokov podľa odhadov vedcov ovplyvňuje horninové materiály a mení ich štruktúru. Dážď špecifického chemického zloženia len umožňuje spôsobiť vápenec, z ktorého sa skladá miestne pohorie, a tým napomáha praskaniu a otváraniu skál. Prenikanie vody, jej kvapkanie do vnútra skaly a neskoršie zamŕzanie má za následok vznik jaskynnej výzdoby v podobe stalagmitov a stalaktitov, ktoré vyrastajú zo stropu a podlahy jaskyne a spájajú sa do stĺpov. A práve vďaka kvapkám vody, ktoré sú také dôležité pre vznik takýchto krásnych jaskýň, si toto miesto vyslúžilo svoje meno. Damlatas znamená v preklade „kvapkajúci kameň“. Tieto kvapky tu môžete vidieť niekoľko mesiacov v roku, najmä v chladnejších obdobiach, v lete menej alebo úplne. Teplotu naberáme počas celého roka na stálych 22 až 23 stupňov Celzia, takže je ideálny na návštevu v každom ročnom období.
3. Červená veža
Červená veža v prístave Alanya pri pozorovaní tímov nasadených v prístave v minulosti slúžila ako štít proti akémukoľvek útoku z mora a bola postavená aj za vlády sultána Alaaddina Keykubata. trámy na každé poschodie. Červená veža dostala svoje meno vďaka svojej farbe, ktorá sa zdá byť objavená až po dokončení a vďaka ktorej sa dá použiť vaječný žĺtok.
4. Dim Jaskyňa
Jaskyňa Dim je síce od samotného mesta vzdialená asi 12 kilometrov, nemožno ju však navštíviť, ale preto, že je druhá najväčšia v celom Turecku. To však nie je jeho jediná výhoda. Ľahko ho zatieni skutočný iný – je to skalný labyrint, ktorý vyniká neskutočnou krásou. Steny a stropy sú pokryté stovkami visiacich kvapiek. Jedna časť jaskyne pripomína známu tureckú prírodnú atrakciu Pamukkale. Ďalší z jaskynných úsekov pripomína Niagarské vodopády alebo zvláštne jazero, ktoré nikdy nevysychá. Jaskyňa Dim, ktorej vek sa odhaduje na milión rokov, bola otvorená v roku 1999. Objavili ju však v polovici 80. rokov 20. storočia. Hovorí sa, že slúžil ľuďom od pradávna.
5. Fosforová jaskyňa
Jaskyňa, v ktorej sa odráža svetlo fosforovej farby prichádzajúce zo všetkých strán, ktorá nesie meno aj podľa tohto zázraku, ktorý príroda ponúka, a je svedkom nádherných odrazov vo dne i v noci. Ak navštívite Alanyu, nesmiete vynechať návštevu jaskyne Fosphorus Cave, do ktorej sa dostanete len po mori!
6. Múzeum Kemala Atatürka
Tento dom verí, že sa v ňom zdržiava veľký vodca Mustafa Kemal Atatürk počas svojich návštev v Alanyi. Majiteľ tohto domu ho daroval ministerstvu kultúry a od roku 1987 ho využíva aj ako múzeum Kemal Atatürk.
7. Rieka Dim
Rieka Dim je v letných mesiacoch častou turistickou destináciou, no je tu studená kvôli horskej vode tečúcej z pohoria Taurus. Oblasť okolo riek sa vyznačuje svojimi prírodnými krásami a je jednou z najkrajších destinácií v Alanyi.
8. Kleopatrina pláž
Kleopatra pláž je dlhá 4 kilometre a je jednou z najkrajších pláží v Alanyi. Meno dostala po poslednej kráľovnej starovekého Egypta Kleopatre, ktorá žila v roku 69 pred Kristom. Nl a 30 pr. Nl. Pozornosť turistov púta najmä zlatistým pieskom zvažujúcim sa do priezračného azúrového mora s pozvoľným plytkým vstupom. Jeho povesť prekročila nielen miestny región, ale aj hranice krajiny. Najmä pri západe slnka láka všetkých svojich návštevníkov jedinečným výhľadom.
9. Archeologické múzeum
Archeologické múzeum v Alanyi, ktoré predstavuje diela a zbierky súvisiace s dávnou históriou od lýdskeho, urartského, frýgského obdobia až po dobu bronzovú. V múzeu máte možnosť vidieť historické artefakty vykopané počas niekoľkých stoviek rokov.
10. Kaňon Sapadere
Medzi ďalšie výnimočné úkazy v Alanyi patrí vodopád Sapadere Canyon nachádzajúci sa na samom konci kaňonu. Na mieste, kde vodopád padá, sa nachádza prírodný bazén, pripravený na váš ochladzovací kúpeľ.
11. Bazár ALANYA
Nachádza sa v starom meste, v blízkosti prístavu. V piatok ráno si tu môžete kúpiť, čo vás napadne. Miestni farmári vám ponúknu čerstvé ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, či mäso. Nájdete tu aj veľké množstvo tureckých špecialít, suvenírov, oblečenia, tašiek, topánok atď. Tu spoznáte miestnu farbu.
12. Prístav Alanya
Je obklopený krásnymi člnmi a jachtami. Prístav vyniká svojou krásou a na každého návštevníka dýcha romantickou atmosférou. Na konci prístavu je maják. Prístav Alanya sa vyznačuje množstvom prímorských reštaurácií, kde si môžete posedieť, vypiť kávu či pravý turecký čaj alebo sa dobre najesť. Existuje tiež veľa barov pre nočnú zábavu.
13. Terasa Seyir
Vyhliadková plošina je vysoká 650 metrov a nachádza sa 4 km od centra mesta. Tu si môžete naplno vychutnať malebné výhľady na celú Alanyu s morskou kulisou. Na terase nájdete fontánu z kamenných obkladov či čajovú záhradku. Z jedného miesta je vidieť veľmi široké okolie počnúc zámkom, Kleopatrinými plážami a končiac výhľadom na polostrov Alanya.
Odporúčame túto terasu každému turistovi v Alanyi!
14. Staroveké mesto Syedra
Staroveké mesto Syedra, jedno z najvýznamnejších antických miest Alanye, sa nachádza na hraniciach dediny Seki, približne 20 kilometrov od Alanye. Keď odbočíte dovnútra zo značky, ktorú uvidíte na 20. kilometri diaľnice Alanya-Gazipaşa, môžete sa dostať do Syedry zákrutou cez banánové záhrady a 10-minútovou cestou z asfaltovej cesty a potom po poľnej ceste.
Mesto Syedra, ktoré má nádherný výhľad vo vyvýšenej polohe, vás privíta svojím zanedbaným stavom. Mesto s 2700-ročnou históriou však bolo obohnané hradbami a patrilo medzi bohaté cilícijské mestá s mnohými stavbami.
Mesto, ktoré sa v minulosti nazývalo „Syedron“, sa s týmto názvom objavuje na minciach razených za vlády Tiberia, jedného z rímskych cisárov. Starobylé mesto Syedra, ktoré má pre svoju strategickú polohu znaky horského aj pobrežného mesta, púta pozornosť monumentálnou bránou, stĺpovou ulicou, kúpeľom, kostolom, bazilikou, divadlom, monumentálnou hrobkou, cisternou.
Môžete navštíviť starobylé mesto Syedra, ktoré je zadarmo, a vydať sa na cestu do histórie s nádherným výhľadom na Stredozemné more.
15. Hrad Alara a Alara Han
Hrad Alara je stavba nachádzajúca sa na skalnatom kopci, ktorú dobyl anatolský seldžucký sultán Alaaddin Keykubat I., ktorý dobyl Alanyu, a neskôr, o ktorej sa predpokladá, že bola postavená ako sídlo – palác.
Po dobytí hradu bola Alara Han postavená v roku 1231 na ceste Alanya-Konya, tesne pod hradom, vedľa potoka Alara. Je to jeden z krásnych príkladov seldžuckých inn-caravanserais.
16. Hole Sea – Kráľova dedina
Čo neviete o Delik Deniz Kral Bay, ktorý je skutočným prírodným zázrakom? Delik Deniz (Kral Village), jedna z najzáhadnejších ciest Gazipaşa, a Antiochia Ad Cragum Ancient City…
Zátoka Delik Deniz Kral, ktorá je približne 65 kilometrov od centra Alanye a 25 kilometrov od Gazipaşa, fascinuje nádherným morom a prírodou. Ak prichádzate zo smeru Anamur, je to od Anamuru takmer 65 kilometrov. Môžete navštíviť s našou VIP City Vylety .
17. Prírodné bazény v Gazipase
Na ďalekom východe Antalye je miesto v tieni Alanye: Gazipaşa. Gazipaşa, ktorá je známa aj ako sklad tropického ovocia, je v skutočnosti štvrť, v ktorej sa nachádza letisko, ktoré je najdôležitejším spôsobom, ako sa dostať do Alanye.
V Gazipaşa je more, piesok a slnko, ale sú tu aj prírodné bazény, ktoré nikde nenájdete. Prírodné kúpaliská pozostávajúce zo skál v mori, východne od pláže Koru, východne od Gazipaşa. Je to prírodný zázrak. Toto je voľba tých, ktorí nemajú radi davy, tých, ktorí chcú mať bazén, ale majú morskú vodu. Prírodné kúpaliská sú vzdialené 6 km od Gazipaşa a 50 km od Alanye. je na diaľku.
Počas plávania s rybami v týchto formáciách, ktoré ľudia nazývajú „Yalıtaşı“, môžete stráviť čas na pláži Koru hneď vedľa nej alebo v reštaurácii hneď vedľa nej. Povedzme tiež, že v Gazipaşa je veľa miest na návštevu… Môžete navštíviť naše VIP City Vylety .