Poznáte tajomstvo tureckého čaju? / Výlety v Turecku

Letná dovolenka v teplých kútoch sveta je práve tu a pravdepodobne už snívate o oddychu a relaxácii. A ak sa ocitnete v Turecku, jednom z najobľúbenejších letných destinácií, nevynechajte príležitosť ochutnať turecký čaj, známy ako „çay“.

V Turecku je čaj takmer akýmsi národným nápojom – pije sa tak často, že by ste mohli povedať, že tam tečie samotný „çay“. Turecký čaj je viac ako len nápoj; je to symbol pohostinnosti a spoločenstva. Ak by ste sa chceli priblížiť k tureckej kultúre a zažiť čosi jedinečné, práve tento nápoj by mal byť na vašom zozname.

Turecko je rekordér v konzumácii čaju – povedzme si to otvorene, Turci milujú čaj! Je bežné, že jednotlivci denne vypijú až 40 pohárov tohto osviežujúceho nápoja. A čo je ešte zaujímavejšie, teploty počas letnej sezóny v Turecku nezabraňujú ľuďom vychutnávať si svoj „çay“. Naopak, čaj je skvelý spôsob, ako regulovať vnútornú telesnú teplotu a udržiavať sa v pohode, aj keď vonku panuje horúčava.

Samotný akt prípravy tureckého čaju je akýmsi malým rituálom, ktorý by mal zažiť každý, kto túži po autentickej tureckej skúsenosti. Celý proces môže trvať až 25 minút, ale výsledok rozhodne stojí za čakanie. Pre túto špeciálnu príležitosť potrebujete špeciálnu dvojúrovňovú kanvicu nazývanú „çaydanlık“ a tradičné poháre v tvare tulipánu.

Proces prípravy začína naplnením spodnej kanvice vodou a nasypáním čajovej zmesi do hornej kanvice. Potom sa varí voda v spodnej kanvici, pričom para ohrieva hornú kanvicu a čaj sa postupne vyvíja. Keď voda dosiahne bod varu, nalejte ju do pohára a spodnú kanvicu znova naplňte vodou, pripravenou na ďalší var.

Celý tento proces nie je len o príprave nápoja, ale o vytváraní aromatickej esencie s jantárovou farbou, ktorá je jedinečná pre turecký čaj. Nápoj sa naleje do pohára vo vhodných pomeroch, napoly naplneného esenciou a následne doplneného horúcou vodou. A keďže každý má svoje preferencie, môžete si pridať cukor podľa svojej chuti. Turci sa obzvlášť pýtajú na sladký čaj, takže je to vynikajúca príležitosť vyskúšať niečo nové.

Turecký čaj nie je len nápoj, ale celý zážitok. Ak sa nachádzate v Turecku, určite si ho vychutnajte na plný pohár. Po návrate domov si budete môcť privolať kúsoček tureckej atmosféry pomocou vlastnej pripraveného „çay“. A kto vie, možno sa stanete majstrom tohto tureckého čajového rituálu!

„Turecký čaj: Aromatická cesta do pohostinného sveta.“

Plaťte v autobuse