Nevšedné výlety v Turecku: Cesta po UNESCO klenotoch

V kľukatých uličkách Turecka sa skrýva bohaté dedičstvo, ktoré nám prezrádza príbehy tisícročí a stretávanie kultúr. UNESCO, organizácia zasvätená ochrane a zachovaniu svetového dedičstva, zaradila do svojho zoznamu niekoľko neoceniteľných pokladov z tejto krajiny, ktoré vám vezmú dych. Príďte s nami na cestu od mešít a starovekých miest až po geologické divy.

1. Veľká mešita a nemocnica Divriği, Sivas (1985)

V srdci Sivasu sa týči majestátna veľká mešita a nemocnica Divriği, postavené v 13. storočí. Ich rytiny na dverách a stĺpoch vykazujú remeselnícku dokonalosť majstrov z Tbilisi a Ahlatu. Interiér mešity je rovnako bohatý a zvláštny.

2. Historické oblasti Istanbulu (1985)

Mesto sedemnástich kopcov, Istanbul, je domovom historických oblastí vrátane Suleymaniye Conservation Area a Sultanahmet Urban Protected Archaeological Area. Tieto oblasti nám otvárajú dvere do minulosti, odohrávajúce sa v štyroch regiónoch plných histórie.

3. Národný park Göreme a Kappadokia, Nevşehir (1985)

V Kappadokii sa otvára krajina, ako by vytrhnutá zo strán rozprávky. Kostoly, kláštory a podzemné mestá tvoria jedinečné spojenie prírodných a historických zázrakov.

4. Hattusa: Hittite Capital, Çorum (1986)

Hattusa, bývalé hlavné mesto Chetitov, nás vtiahne do histórie s pozostatkami, ako sú levie brány a mestské hradby. Nálezy ako Kadešská zmluva, prvá písomná dohoda v histórii, sú vystavené v istanbulskom archeologickom múzeu.

5. Mount Nemrut, Adıyaman (1987)

Vrch Nemrut s obrovskými sochami vyrobenými kráľom Antiochom I. nám ponúka úžasný pohľad na krajinu a svedčí o vďačnosti voči bohom a predkom.

6. Hieropolis-Pamukkale, Denizli (1988)

Pamukkale a Hierapolis sú spojením prírodných travertínových bazénov a historických pamiatok. Ide o harmonický kontrast liečivých vôd a starovekého mesta.

7. Xanthos-Letoon, Antalya-Muğla (1988)

Xanthos a Letoon, dve osady súcimi stopy Lýcie, nám otvárajú dvere do tejto historicky bohatej oblasti pri stredozemnom mori.

8. Safranbolu, Karabük (1994)

Mesto Safranbolu je ako časový stroj do Osmanskej ríše. S bohatým historickým dedičstvom a úzkymi uličkami nás vtiahne do čias Osmanskej ríše. Objavujte krásu a bohatstvo tohto miesta s každým krokom.

9. Troy Archaeological Site, Çanakkale (1998)

Trója, ktorá zahŕňa do histórie trójskych vojen a lásky zakázané v Homérovej Iliade, nám odhaľuje ruiny a príbehy minulosti.

10. Mešita Selimiye a spoločenský komplex, Edirne (2011)

Mešita Selimiye s architektonickou dokonalosťou a komplexom madras, knižnice a muvakkithane svedčia o bohatstve Osmanskej ríše.

Toto sú len niektoré z ohromujúcich miest, ktoré návštevníkom otvárajú brány do bohatstva kultúry a histórie Turecka. Na tejto ceste od východu na západ sa stretávajú minulé a súčasné, tvoriac nezabudnuteľnú cestu skrz klenoty tureckého kultúrneho dedičstva.

Turecké klenoty: Odkryjte poklady kultúrneho dedičstva s UNESCO!

Navštívte nás a objavte bohatstvo kultúry a histórie na ceste od východu na západ. Turecko, kde sa minulosť stretáva s prítomnosťou, čaká na vašu dobrodružnú cestu!

Plaťte v autobuse