Turecko pripravilo pre hotely a reštaurácie, ktoré budú chcieť privítať turistov, zoznam požiadaviek, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Od konca mája chce krajina postupne uvoľniť domácu turistiku a s postupným obnovením medzinárodných letov počíta od júna, uviedol v rozhovore so spravodajskou televíziou CNN Turecký minister kultúry a cestovného ruchu Mehmet Ersoy.

Na hotely a reštaurácie sa podľa ministra budú vzťahovať prísne požiadavky. Turecko preto pripravilo certifikačný program so 132 kritériami. Okrem iného budú musieť byť splnené hygienické pravidlá a pravidlá vzdialenosti. Zamestnanci tiež budú musieť absolvovať pandemické školenia. Nebudú samoobslužné bufety, personál bude jedlo a nápoje roznášať.

Cestovný ruch je jedným z najdôležitejších hospodárskych odvetví Turecka. Ersoy uviedol, že pred Koronavírovou pandémiou krajina čakala v tomto roku 58 miliónov turistov. Teraz dúfa, že sa podarí otvoriť 50 až 60 percent hotelov. V takom prípade bude podľa neho možné hovoriť o dobrej sezóne. Ak sa podarí do budúceho roka zastaviť pandémiu, je nádej, že by počet turistov v krajine mohol budúci rok vzrásť na 63 miliónov.

Turecko v rámci boja s koronavírusom zaviedlo početné obmedzenia, začína ich však postupne uvoľňovať. Od tohto víkendu platí zákaz vychádzania len v 24 mestách a provinciách miesto doterajších 31. Od pondelka sa tiež môžu otvoriť nákupné centrá a kaderníctva.