Obecné informácie o Turecku

Štátna forma: republika

Hlavné mesto: Ankara

Najväčšie mesto (populácia): Istanbul

Najväčšie mesto (zeme): Konya

Úradný jazyk: v turistických oblastiach sa hovorí  turecky, ale aj anglicky, nemecky a rusky.

Počet obyvateľov: 83 miliónov

Plocha: 780580 km²

Mena: turecká lira (TL)

Elektrická sieť: 220 voltov

Časový rozdiel:

-v porovnaní s kontrolou je latencia +1 hodina. Po príchode možno budete chcieť resetovať hodiny a hodiny telefónu.

-prvý geografický kongres v Turecku je rozdelený do siedmich geografických oblastí a 21 kapitol.

Stredomorský región:  Adana Department, Antalya Department

Východná Anatólia: sekcia Horný Eufrat, sekcia Erzurum-Kars, sekcia Horný Murat-Van, sekcia Hakkari

Egejská oblasť: egejská sekcia, sekcia Vnútorná západná Anatolie

Región juhovýchodná Anatólia: sekcia stredného Eufratu, sekcia Tigris

Región Stredná Anatólia: sekcia Konya, horná časť Sakarya, stredná časť Kızılırmak, horná časť Kızılırmak

Región Marmara:  Ergene sekcia, Çatalca- Kocaeli sekcia, sekcia Južná Marmara

Oblast Čierneho mora: západná časť ČM, stredná časť ČM, východná časť ČM


Každý, kto si vyberie Turecko ako cieľ svojej dovolenky spozná tisícročnú kultúru tejto nádhernej krajiny. Návštevníci budú ohromení krásnou prírodou a kultúrou, nádhernou scenériou, nádhernými a rozmanitými piesočnými plážami, ktoré dosahujú až do 8 000 kilometrov. Turecká riviéra sa nachádza na juhozápadnom konci anatolského ostrova, kde panuje stredomorské podnebie s neopakovateľnou atmosférou. Okrem unikátnych prírodných krás sú tu ideálne podmienky pre kúpanie a prevádzkovanie vodných športov.

Menšia časť turecka sa nachádza v Európe a od juhozápadnej Ázie ho oddeľuje rieka Bospor. Anatólsky polostrov, ktorý sa nachádza medzi Čiernym a Stredozemným morom, je stredom krajiny. Susedí s Gruzínskom, Arménskom a Iránom, na juhu potom s Irakom, Sýriou, na západe v Egejskom mori s ostrovným Gréckom a Bulharskom.

Kultúra krajina je veľmi rôznorodá vďaka svojej špecifickej polohe. Históriu v euro-ázijskej časti, tu môžeme vnímať ako z východného, ​​ale aj západného pohľadu. Krajina je vďaka svojej geografickej polohe dôležitým strategickým bodom, a to politickým a ekonomickým.

Turecko je republikou od 29. októbra 1923. V 20. a 30. rokoch sa po páde Osmanskej ríše a prvej svetovej vojne pod vedením Mustafu Kemala Atatürka posilnili základy politického systému. Turecká riviéra je už mnoho rokov jednou z najobľúbenejších prázdninových destinácií. Medzi prázdninové raje patria Antalya, Side alebo Alanya. Turecké pobrežie pokrývajú nádherné piesočné alebo kamienkové pláže. Na tureckej riviére môžete vyberať z nepreberného množstva ubytovacích kapacít vo forme luxusných alebo stredných trojhviezdičkových hotelov, podľa vašich potrieb a možností. Štvorhviezdičkové a päťhviezdičkové hotely spĺňajú svojou kvalitou služieb a interiérov i exteriérov tie najvyššie svetové štandardy. V každom hoteli čaká na klientov vynikajúci servis a to vo forme napr. lahodnej kuchyne, kde je na výber polpenzia, all inclusive alebo ultra all inclusive. Okrem všetkých športových a zábavných aktivít tu nájdete sauny, vírivky, masáže, turecké kúpele atď. Animátori sa postarajú o vašu dennú aj večernú zábavu spojenú s animačnou show. Môžete si tiež vybrať z dlhého zoznamu voliteľných výletov. Vo večerných hodinách animátori pobavia hostí animovanými show a toto je len krátka ochutnávka z bohatej ponuky hotela. Môžete si tiež vybrať z dlhého zoznamu voliteľných výletov.

Večer si môžete užiť prechádzku po promenáde pozdĺž mora alebo si môžete vychutnať atmosféru úzkych uličiek, posedieť v miestnych kaviarničkách a tavernách, vypiť si lahodnú tureckú kávu alebo pravý turecký čaj, tí odvážnejší môžu vyskúšať vodnú fajku plnenú rôznymi druhmi ovocných tabakov.

Istanbul (İstanbul)

Istanbul je  jedným z najstarších miest na svete. Vďaka svojej polohe je veľmi atraktívnou turistickou destináciou: Rieka Bospor rozdeľuje Európu a Áziu a spája ich s jediným kontinentálnym hlavným mestom na svete. Východný a západný svet sa tu prelína pri Čiernom a Egejskom mori. Istanbul je známy svojimi rušnými bazármi, priľahlými európskymi obchodmi, kebab barmi a tureckými kaviarňami, medzinárodnými reštauráciami i modernými kancelárskymi budovami a hotelmi.

Dovolenka

1. januára – Nový rok

23. apríla – národná nezávislosť a deň detí

1. mája – sviatok práce

19. mája – Oslava mladosti, športu a myslenie v Atatürka

30. augusta – Deň víťazstva

29. októbra  Deň republiky

Ramadánský sviatok pripadá každý rok na iný dátum

Miestne zastúpenie Česka a Slovenska : Istanbulský generálny konzulát Abdi İpekci Cad. No: 71, 34367 Macka, Istanbul

Telefon: 0090-212-368 80 35 (víza)

Telefon +90212/368 8034, 368 8035

Fax: +90212/2319493

E-mail istanbul@embassy.mzv.sk

Vízové ​​oddelenie konzulátu:  Consulate_Istanbul@mzv.cz

Obchod a ekonomika Commerce_Istanbul@mzv.cz


Lekáreň:

Informácie Vám poskytne hotelová recepcia, otváracia doba: 8:30 a 18:00 hod.

Občerstvenie:

Nepite vodu z vodovodu, iba vodu balenú dostupnú v hoteloch alebo k zakúpeniu v obchodoch, marketoch.

Z dôvodu veľkej zmeny klímy sa vyhýbajte po príchode ťažkému jedlu a priamemu slnku najmä v čase od 12:00 do 15 hodín najmä prvých pár dní, tiež dodržujte pitný režim vo väčšom množstve než ste zvyknutí z domova. Používajte opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom.

Vízová povinnosť:

Od 9. februára 2014 je vstup do Turecka bezvízový. Celková dĺžka pobytu nesmie prekročiť 90 dní. Do zeme je vstup povolený len s platným cestovným pasom, ktorý musí byť platný ďalších 6 mesiacov po odlete do vášho domova

Doprava v turecku:

Dolmus je názov najobľúbenejšej formy miestnej dopravy. Minibus  poskytuje jednoduchú dopravu do okolitých miest. Dolmus zastavuje na pravidelných autobusových zastávkach. Je to najlacnejšia forma prepravy. Poplatok musí byť vodičovi zaplatený v hotovosti.

Taxi:

Žlté taxi je k dispozícii 24 hodín denne, pre dlhšiu cestu sa odporúča cenu vopred s vodičom dohodnúť. Pre jazdu v noci platí dvojnásobná taxa než je tomu vo dne.

Zapožičanie vozidla:

Uistite sa, že cena prenájmu vozidla zahŕňa aj jeho havarijné poistenie. Pamätajte, že tureckí vodiči jazdia dosť neobratne a často nerešpektujú dopravné predpisy, preto choďte opatrne a sledujte aktuálnu dopravnú situáciu.

Praktické rady:

Fotografovanie a natáčanie videa:

V Turecku zvyčajne problém s fotografovaním alebo natáčaním videa nie je, ale v malých mestách alebo vo vidieckych oblastiach by ste mali v prípade záujmu fotenie alebo natáčanie miestnych ľudí, najprv získať ich súhlas. Zákaz fotografovania a natáčania videa u vojenských objektov, vykopávok alebo pri modlitbách.

Zmenáreň:

Najlepší spôsob pre výmenu finančných prostriedkov je využitie zmenárne alebo možno aj v recepcii hotela. V hoteli však nemusí byť tak výhodný kurz. Obchody obvykle prijímajú kreditné karty. V hotovosti môžete platiť miestnou menou, ale aj v eurách alebo dolároch.

Telefón:

Mobilné telefóny možno používať v celej krajine.

TIP:

Ak ste so službami v Turecku spokojní, zvyčajne sa ako tip dáva 5% z celkovej sumy faktúry.

Pohostinstvo:

Turci sú od prírody láskaví a pohostinní, ponúknu vám čaj pri akejkoľvek príležitosti alebo vás pozvú na obed, ale nikdy to neberte ako samozrejmosť, vyjadrite svoje prekvapenie a úprimnú vďačnosť. Na druhú stranu si vždy dávajte pozor na falošnú pohostinnosť: Ako všade, aj tu sú ľudia, ktorí chcú využiť výhody  neznalosti cudzincov. Turci si však turistov veľmi vážia.

Oblečenie:

Pri návšteve mešít by ste mali nosiť oblečenie, ktoré zakrýva vaše ramená a kolená, a vyvarovať sa nápadného a vyzývavého oblečenia. Nudistické kúpanie je všade prísne zakázané. Na leto odporúčame oblečenie z mäkkých prírodných materiálov.

Jedlo, pitie:

Špeciálne, exotické prísady tureckej kuchyne oslovia snáď každého gurmána. Svetovo známe sú najmä lahodnejšia dezerty, vegetariánske jedlá, plnená zelenina, hrachová polievka, mäsová pečienka, kebab a baklava. Národným nápojom Turkov je čaj pestovaný na pobreží Čierneho mora. Tradičný čierny čaj sa podáva v šálke zo skla, je symbolom priateľstva. Káva v tureckom štýle sa varí s cukrom. Počas letných mesiacov Turci konzumujú ayran (jogurt zriedený vodou a soľou). Z alkoholických nápojov stojí za vyskúšanie tiež raki.

Pláže:

Pri hoteloch, kde nemajú vlastnú pláž, budete musieť zaplatiť za požičanie slnečníkov i lehátok.

Ramadán:

Veriaci sa musí postiť 30 dní, keď čakajú na očistenie tela a duše. Pripomínajú si tak, čo všetko v živote majú a že iný také štastie nemusia mať. Mali by sa zdržať jedla, pitia, fajčenia, sexu, hnevu, násilia, žiarlivosti, túžby, ohovárania v čase od východu do západu slnka. Výnimka sa poskytuje len deťom mladším ako 14 rokov, cestujúcim, tehotným a dojčiacim matkám, vojakom a pacientom v nemocniciach. Ďalším dôležitým prvkom ramadánu je náboženstvo, preto veriaci každý deň navštevujú mešitu, kde väčšinu času trávi čítaním Koránu. Po západe slnka sú povolené skupinové jedlá s rodinou a priateľmi. Na konci ramadánu sa koná veľká spoločná hostina pre chudobných na znamenie svojej lásky. Ramadán je povinný pre každého, kto nie je chorý a necestuje, čo je jeden z piatich pilierov islamu, okrem náboženstva, modlitby, hadždž a rozdávanie almužny chudobným. V tomto období musíte mať k miestnemu obyvateľstvu rešpekt, v tejto dobe sú ľudia nervóznejší, ale snažia sa to neventilovat smerom k turistom.

Vzduch:

Klíma v Turecku je veľmi rôznorodá. Egejské a stredomorské oblasti majú typické stredomorské podnebie s miernou, daždivou zimou a teplým, suchým letom. Priemerná maximálna teplota v lete je 33-34 ° C, zatiaľ čo v zime teplota neklesne pod 8-10 ° C. Čiernomorské oblasti sú bohaté na zrážky s vlhkým subtropickým podnebím. Počasie je vo východnej časti regiónu miernejšie a na západe suchšie. Priemerná teplota je v zime 7 ° C a v lete 23 ° C. Vzhľadom k tomu, že pohorie bráni stredomorskému podnebiu v ovplyvňovaní anatolských oblastí, prevláda tu kontinentálne podnebie. Východné časti (Arménska vysočina) majú typickú vysokohorskú klímu. Terén môže byť drsný, počasie môže dosahovať až -30 ° C alebo -40 ° C a sneh môže vydržať až 120 dní. Na západe (Anatolská plošina) je priemerná zimná teplota 1 ° C, letá sú teplé, suché, zvyčajne nad 30 ° C, so suchým stepným podnebím. Vzhľadom k počasiu v Stredomorí (napr. Antalya, Alanya) začína sezóna od apríla a trvá do konca októbra. Hlavná sezóna je jún-september.

Dôležité telefónne čísla:

Turecko je k dispozícii na nasledujúcich číslach tiesňových liniek:

Hasič (hasičský zbor): 110

Sanitky: 112

Dopravná polícia  – Trafik polis : 154

Štátna polícia: 155

Mestská polícia – Zabita :156

Chcete mať aktuálne informácie?

Novinky, akcie do Vašeho e–mailu

*Nikdy neposielame spam