Čo stojí za to vidieť v Marmarise?

MARMARIS je turecké prístavné mesto nachádzajúce sa na pobreží Egejského mora. Na základe návštevnosti tohto mesta sa dá konštatovať, že sa jedná o mimoriadne atraktívnu destináciu. Mesto je obklopené zelenými kopcami, klesajúcimi do mora. Zaisťujeme pre Vás množstvo voliteľných výletov, napríklad do Efezu, Pamukkale, Dalyanu alebo lodné výlety trajektom na ostrov lásky s patričným a romantickým názvom „Kleopatra“. Teplá klíma je tu prakticky po celý rok, najlepšie obdobie pre cestovanie je však od apríla do októbra. Život v Marmarise počas dňa je pomalý, až lenivý, ale neskoro večer ožíva a pozýva k návšteve najstaršej tzv. „Ulica barov“ v meste, kde nájdete veľké množstvo diskoték a barov, kde zábava trvá do východu slnka. Nádherné miesto pre strávenie dovolenky s priateľmi, rodinou a deťmi.

Marmaris je klenotom egejskej oblasti. Mestečko s približne 40.000 obyvateľmi sa nachádza na samom juhozápadnom cípe Turecka. Leží na okraji mora Egejského a Stredozemného. Vďaka tomu je tu tiež veľmi populárny jachting. Môžete sa vydať na krásne plavby pozdĺž Egejského mora alebo pozdĺž pobrežia Stredozemného mora. Najväčší jachtársky prístav v Turecku v Yalancibogazu, bol vybudovaný pre potreby morskej turistiky. Región Marmaris sa vyznačuje krásnymi horskými oblasťami, husto zalesneným borovicovým lesom. Vyberte si z ponuky našich výletov na www.vyletyvturecku.sk

Čo odporúčame k videniu:

 • Hrad John

pôvodne postavený rytiermi svätého Jána, bol prestavaný v 16. storočí Süleymanom Magnificent pre vojenské potreby. K hradu patrí osemnásť budov, ktoré sa premenili postupom času v očarujúce kaviarne a reštaurácie, pozostatky tzv. Karavanserai. V súčasnej dobe je hrad využívaný ako múzeum, kde uvidíte sochy a historické artefakty nájdené na hrade alebo v oblasti Marmarisu. Vstup na hrad je spoplatnený.

Netsel a Yalancibogaz marina

dve jachtárske prístavy, Netsel ležiace v centre mesta, v blízkosti historickej časti. Druhý prístav je pri zálive. Vďaka nim môže v Marmarise kotviť tisíce jácht.

Bar Street

slávna ulica, ktorá sa nachádza v historickej časti mesta, je známa veľkým množstvom diskoték a barov. Vstup na všetky miestne diskotéky je zdarma. Najslávnejšia z nich je Arena.

Námestie 19. mája

leží v centre mesta a je plná osvetlených vodných fontán. Tiež je tu známa hodinová veža, ležiaca v blízkosti pamätníka prvého prezidenta Turecka Atatürka.

Blízke atrakcie Marmarisu:

• Ostrov Kleopatra

leží v Egejskom mori pri zátoke Gekova. Podľa povesti, bol miestom stretnutia Kleopatry a Marcusa Antonia. Na žiadosť Kleopatry sem Marcus nechal prepraviť 17 galeónov zlatého piesku, aby to Kleopatre pripomínalo jej milovaný Egypt. Náš výlet je koncipovaný ako plavba v zátoke Gekova organizovaným vstupom na ostrov Kleopatra a priľahlou pláž. Ostrov je pokrytý storočnými olivovníkmi.

Pláž Hisaronü a Orhaniye

dediny pri Egejskom mori, nachádzajúce sa cca 30 km od Marmarisu. K využitiu je tu malá kamienková pláž s barom. V krátkej vzdialenosti od pobrežia môžete vidieť malý ostrov, na ktorého kopci leží zrúcanina hradu (Hisar), po ktorom je mesto pomenované. Na druhej strane pláže môžete uvidieť sochu dievčaťa, ktorá predstavuje miestnu hradnú princeznú a je zasadená priamo vo vode. Ponúkame Vám jeep safari priamo v týchto miestach.

Rhodos

Grécky ostrov Rhodos, ktorý je vzdialený len hodinu na katamaráne (pojme 400 cestujúcich) od Marmarisu. Vzhľadom na blízkosť Rhodosa organizujeme výlet na ostrov každý deň.

Pamukkale

z Marmarisu organizujeme výlety do Pamukkale pomerne často. Z tejto destinácie je to do Pamukkale najbližšie. Cesta Vás prevedie krásnym pohorím Taurus a trvá necelé tri hodiny.

Efes

rovnako dlhá cesta, ako do Pamukkale, je i do historického rímskeho mestečka Efez. Na výlet vyrážame v skorých ranných hodinách, kedy nie je tak horúci vzduch a môžete si prehliadku náležite vychutnať.

Kaunos a rieka Dalyan

Výlet loďou po rieke Dalyan (nie sú tu žiadne vlny a preto nehrozí morská choroba) vrelo Vám všetkým doporučujeme. Toto jedinečné miesto je chránenou prírodnou rezerváciou z dôvodu výskytu a chovu korytnačky Caretta Caretta. Hniezdia na pláži Iztuzu, kam sa dostaneme iba loďou. Cestou môžete uvidieť staroveké mesto Kaunos so zachovanými divadelnými a kúpeľnými budovami. Počas nášho výletu zbadáte hrobky kráľov vytesaných do skaly. Okolie mesta Kaunos je pomerne ťažko dostupné, nachádza sa na vysokej hore a zbadáte ho najlepšie z lode. Výlet je zakončený kúpaním v termálnom bahne a pohľadom na korytnačky Caretta Caretta.

Fethiye a Oludeniz

Mnoho ľudí sa tiež zaujíma o rezerváciu Fethiye, ležiace 120 km východne od Marmarisu. Tu sa tiež nachádza svetoznáma lagúna Ölüdeniz (tzv. Mŕtve more). Vstup je spoplatnený.

Icmeler a Turunc

strediska Icmeler a Turunc sú očarujúce prázdninové dediny, ktoré Vám vrelo odporúčame navštíviť. Použite k doprave dolmus taxi alebo vodné taxi.

 Podnebie v Marmarise


klíma v Marmarise je veľmi priaznivá po celý rok. Turistická sezóna však trvá od mája do októbra, pretože neskôr je väčší výskyt dažďa. V letných mesiacoch teplota presahuje 30 stupňov. Vzhľadom k polohe Marmarisu, ležiaceho v zátoke nevanie žiadny vietor a je pomerne veľká vlhkosť.

Pláže v Marmarise

V centre Marmarisu je úzka kamienková pláž a väčšina miestnych pláží je spoplatnená. Pôvabnejšia a širšia pláž je v Icmeleru (cca 8 km od Marmarisu). Ak si chcete užiť piesku, musíte zájsť na ostrov Kleopatra alebo do Oludeniz.

 

Gastronómia v Marmarisu

v Marmarise je veľa útulných reštaurácií a luxusných kaviarní. Väčšina z nich sa nachádza priamo pri mori v jachtovom prístave Netsel. Servírujú tu najmä čerstvo ulovené ryby. V centre mesta je reštaurácia „Lokanti“ kde servírujú len miestne domáce jedlá a ich ponuku využívajú najviac zamestnanci z okolitých kancelárií. Existuje aj mnoho reštaurácií s kebabom. Najznámejšie sú La Kebab a Kervan.

 Nákupy a bazár v Marmarise

Marmaris je nákupný raj pre turistov. Veľkú, centrálnu časť mesta zaberá bazár s kamennými obchodmi. Miestne trhy alebo jednoducho bazáre sú otvorené vo štvrtok v Marmarise a v stredu v Icmelere. V Marmarise nájdete aj obchody ponúkajúce najlepší kožený tovar v Turecku. Pri nákupe dostanete certifikát potvrdzujúci pravosť koženého výrobku a jeho vysokú kvalitu.

Nočný život v Marmarise

Marmaris je tiež skvelou základňou pre tých, ktorí majú radi zábavu. Nájdete ju v samom centre mesta, v starobylej časti, v blízkosti hradu sú ulice „Bar Street“ , kde je viac ako 20 diskoték a barov. Väčšina z nich ponúka vstup zdarma, DJ vystúpenie a zaujímavú laserovú šou.

Doprava v Marmarise

V meste sa môžete pohybovať tzv. Dolmušmi alebo pešo. Jazdia tu dolmuse rôznych farieb: zelená do Siteleru, kde sa nachádza väčšina hotelov, modrá do Armutalanı a oranžová do Icmeleru. Poplatok sa platí vodičovi pri nástupe. Poplatok závisí na farbe dolmusu (vzdialenosť).

História Marmarisu

Marmaris, bol v histórii známy pod názvom Physkos. Od tej doby sa však nedochovali žiadne ďalšie informácie. Najdôležitejšou udalosťou v živote mesta, bolo obsadenie Marmarisu sultánom Suleimanom Veľkolepým v roku 1522. Sultan nariadil rekonštrukciu pevnosti a vyslovením slávnych slov „Mimara ako“. Tiež nechal obesiť miestneho architekta, po ktorom sa terajší názov mesta používa. Odtiaľ tiež sultán viedol vojnu s vládcami Rhodose. Po prvej svetovej vojne sa mesta zmocnili Taliani. Do osemdesiatych rokov, bol Marmaris malou ospalou rybárskou dedinkou, ktorej obyvatelia si zarábali na živobytie chytaním rýb. Rozvoj cestovného ruchu v Turecku, urobil z Marmarisu obľúbené rekreačné stredisko