Kuşadası patrilo do roku 1957 pod provinciu Izmir a Selçuk bol súčasťou okresu Kuşadası. V roku 1957 sa Kuşadası pripojil pod provinciu Aydın a Selçuk ako samostatný celok pod Izmir.

Provincia Aydin v okrese Kusadasi, tiež patrí medzi top strediská cestovného ruchu v Turecku. Jej história siaha až do šesťdesiatych rokov a je jednou z najobľúbenejších letných prázdninových destinácií. Návštevnosť turistov sa pohybuje medzi 110 tisícmi až dvoma miliónmi.

Národný park na polostrove Dilek sa nachádza na samotnej hranici Kuşadası a je veľmi dôležitý, pokiaľ ide o zvieratá a rastliny. Miestne domáce ošípané sú jediné tohto druhu na celom svete iba tu. Národný park je tiež domovom pre 210 druhov vtákov, tuleňov stredomorských, morských korytnačiek a ďalších mnohých zvierat.

Modré vlajky na plážach a rada pamiatok urobila z Kusadasi tzv. Efeze Convention Center.

Kompletné prehliadka všetkých zaujímavostí v Kusadasi Vám zaberie asi 3 možno 4 dni.

Prvý krok pre Vašu dovolenku je správny výber. Ako v Kusadasi tak v celom Turecku máte na výber z mnohých typov ubytovania tj. hotely All Inclusive, Kusadasi penzióny s polpenziou alebo len s raňajkami.

História Kuşadası siaha, až do Iónskej civilizácie. Tu sme pre Vás pripravili to najzaujímavejšie:

1.Hrad Guvercinada

Jedným z historických miest, ktoré by ste mali určite vidieť v Kuşadası, je hrad Güvercinad. Hrad Güvercinada je symbolom Kuşadası. Hrad je postavený celý z kameňa, ktorý doviezol Barbaros Hayrettin Pasha z Yılancıburnu a hradný múr Ilyas Aga, bol postavený ako preventívne opatrenie proti útokom, ktoré by mohli prísť z mora počas vojen. Trojmetrové hradby, ktoré Güvercinada obklopujú, ho chráni zo všetkých strán. Milovníci histórie si tu prídu na svoje.

2.Staré mesto Kaleiçi (Öküz Mehmet Pasha Caravanserai)

Staré mesto Kaleici, ktoré sa nachádza v blízkosti móla Kuşadası, bol postavený Grand Vizierom Öküzem Mehmetom Pasha v roku 1618 a patrí medzi najobľúbenejšie historické miesta v Kuşadası. Karavanserai, ktorý má veľký dvor a radu miestností, sa tiež nazýva Kursunlu Han. Öküz Mehmet Pasha Caravanserai sa dnes používa ako turistickej zariadenie.

Kaleici čiže staré mesto je úžasné hlavne večer, pri západe slnka. Nachádzajú sa tu obchodíky so suvenírmi, kaviarničky, reštaurácie a všetko pôsobí na človeka veľmi príjemne a vytvára úžasnú atmosféru. Môžete si zakúpiť jazdu loďou a všetko si vychutnať ešte z iného uhla.

3.Efes

Ak ste navštívili Kuşadası tak nesmiete opomenúť navštíviť aj ruiny v okrese Selçuk. Zrúcaniny Efezu sa nachádzajú v Izmire, ale len 20 minút od Kuşadası. Efes, bola zapísaná na Zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1994.

Efezského staroveké mesto, ktoré sa nachádza v okrese Selcuk, bolo údajne vystavané dobe kamennej ženským vojnovým kmeňom Amazoniek. Vo svojej dobe sa stalo jedným z najviac oslňujúcich miest helenistického a rímskeho obdobia. Bolo tiež najväčším prístavným mestom a počet obyvateľov dosahoval počtu 200.000.

Odporúčame Vám navštíviť aj svetoznáme historické pamiatky, akými sú napríklad Artemis Temple, Celsus Library, jeden zo siedmich divov sveta, Ephesus Ancient Theatre s kapacitou 24 000 ľudí, Seven Sleepers, House of Virgin Mary.

4.Dom Svätej Panny Márie

Dom Svätej Panny Márie sa nachádza 7 km od Selcuk v Bülbüldağı. V ruinách tu stojí malý byzantský kostol, kam sa dostanete pešo z hornej brány starovekého Efezu. Traduje sa, že tu Panna Mária strávila posledné dni svojho života.

5.Veža Andiz

Zrúcaninu veže nie je takmer vidieť, pretože je pokrytá kríkmi a olivovníkmi. Veža sa nachádza na vrcholkoch pohoria pilav. V helenistickom období slúžila ako strážna veža. Bola prvým miestom osídlenia Karian, Lydian a Legelov.

Môžete tiež navštíviť dedinu Ece, kde žijú Turkméni a nachádza sa v tesnej blízkosti veže.

6.Mešita Kaleiçi

Mešitu postavil Grand Vizierom Öküz Mehmet Pasha v 17. storočí spolu s kúpeľným domom. Veľa pri stavbe využili pravé osmanské drevo. Mešita Kaleici je najstaršia mešita v Kuşadası a zmestí sa do nej cca 550 veriacich.

7.Fontána

Fontána sa nachádza pri vstupnej bráne na námestí a je jedinou osmanskou fontánou, ktorá je stále funkčná.

8.Starobylé mesto Panionion

Je jedným zo slávnych zhromažďovacích a slávnostných oblastí Ionio. Nachádza sa tu iónsky chrám zasvätený Poseidonovi a vznikol už v 8. storočí. Panionská liga, ktorá sa tu pravidelne schádza a diskutuje, sa skladá zo zástupcov dvanástich ostrovov (Miletus, Prien, Myus, Efes, Kolophon, Teos, Lebedos, Erythrai, Klazomenai, Chios, Samos a Phokaia).

9.Národný park Kusadasi

Sa nachádza medzi okresmi Kuşadası a Söke, národný park Kuşadası je jedným z odpočinkových miest a prežijete v ňom príjemnú a pokojnú atmosféru. Nachádza sa asi 28 km od Kuşadası.V tejto prírodnej rezervácii môžete vidieť 209 druhov vtákov a mnoho zvierat, až po morské korytnačky. Biodiverzitu parku tiež často navštevujú fotografi prírody National Geographic. V národnom parku Kuşadası sa tiež liahnu pelikány chocholatou.

10.Güvercinada

Tu si môžete užiť nezapomenutlené výhľady na západ slnka a odpočinúť si v čajových záhradách v okolí hradu.

Osvetľovací systém hradu, ktorý bol v roku 1957 prepojený s pevninou, ponúka nádherný výhľad. Počas povstania Mora obklopovali celý ostrov hradné múry ako ochrana pred nájazdníkmi.

11. Jaskyňa Zeus

Jaskyňa Zeus, (ktorá sa nachádza pri vjazde na polostrov Dilek) sa pýši špecifickou prírodnou minerálnou vodou vytvorenou v dôsledku zmiešania studenej horskej vody s morskou. Jedným z nezabudnuteľných zážitkov pre Vás môže byť kúpeľ v jazierku Zeus. Má blahodarné účinky na pokožku.

Jaskyňa dostala svoje meno podľa pradávnej legendy. Miestny verili, že sa tu spoločne kúpali Zeus a bohyňa lásky a krásy Afrodita. Existuje veľa povestí o tejto slávnej jaskyni, ktorá údajne slúžila aj ako miesto odpočinku Zeusovho brata Poseidona, kráľa všetkých vôd a morí.

Každý rok jaskyňu navštívi tisíce miestnych a zahraničných turistov.

12.Staré Mesto

Je jedno z miest navštevovaných turistami. Leží v blízkosti prístavu Kuşadası a ďalších historických miest postavených Öküzem Mehmetom Pasha v 17. storočí. V tejto štvrti sa nachádzajú dôležité budovy osmanského obdobia, ako sú napr. Karavanserai, mešita Kaleici, kúpele Kaleici, vládny dom alebo nemocnice.

13.Miletus

Zátoky Priene, Miletus a Didim sa nachádzali okolo jazera BAFA pred viac ako dvoma tisíckami rokov. V priebehu časov ich zaplavila rieka Büyük Menderes. Najskôr oblasť pokrývajúcu Priene a potom Milet a Lade Island.

Milet je mesto filozofov staroveku. Žili tu také osobnosti akými boli urbanista Hippodamos, Anaksimandros, ktorý vytvoril prvú mapu sveta, a filozofický historik Hekaitos. Títo patrili vo svojej dobe medzi 7 mudrcov staroveku. Ak vás zaujíma filozofia, história a staroveké zrúcaniny, mali by ste určite Milet navštíviť. Nachádza sa 20 km od Didimu a 62 km od Kuşadası. Nepochybujte o tom, že Vás čaká pri jeho návšteve skvelý zážitok. Uvidíte tu tiež divadlo Miletos, Nymphanion a sochu Meandros.

14.Jazero Bafa

250 metrov dlhý pobrežný pás tiahnuci sa pozdĺž jazera BAFA je jedným z najbohatších miest Turecka, pokiaľ ide o archeologické a historické nálezy. Jazero BAFA sa nachádza 70 km od Kuşadası a je chránené štátom, ako archeologické nálezisko 1. stupňa.

Región BAFA siaha až 2000 rokov späť do histórie a je známe ako rodné mesto slávneho filozofa Heraclita. Jazero BAFA láka každoročne mnoho turistov, ale aj výskumných pracovníkov pre svoju historickú krásu. Je najväčším jazerom v egejskej oblasti.

Jazero BAFA je od roku 1989 zaradené do kategórie národného prírodného parku. Okolie je pokryté olivovníkmi a borovicovými lesmi. Nachádza sa tu tiež dvetisíc rokov starý olivovník. Pri ceste k jazeru môžete navštíviť aj „Päť pohorií“ a staroveké mesto.

15.Sirince

Historická dedina Sirince je celá prevoňaná olivovníkmi a nachádza sa v okrese Selçuk v Izmire. Sirince, bola v minulosti grécka dedina. Teraz je celá oblasť chránenou oblasťou. Dýcha tu na Vás stále história aj vzhľadom na to, že sú tu pôvodné kamenné cesty.

Veľmi blízko sa tiež nachádza staroveké mesto Efez a Kusadasi. Je to veľmi príjemné miesto s dvojpodlažnými gréckymi domčekmi postavenými na kamenných základoch medzi vydláždenými uličkami. Na stredajších trhoch si môžete prezrieť alebo zakúpiť ručne vyrábané výrobky od miestnych žien.

16.Didim

Je nádhernou štvrtou provincie Aydın v Egejskom regióne a svojimi dlhými piesočnými plážami, vzduchom bohatým na kyslík a čistým morom sa stal vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Jeho história siaha, až 8000 rokov späť.

Kuşadası a Didim sú od seba vzdialené 1 hodinu jazdy autom. Didim je polostrov obklopený Mugla na východe, Egejským morom na juhozápade, jazerom BAFA a riekou Menderes na severe.

17.Pláž Kustur

Nachádza sa v lokalite Kustur, Kustur Public Beach má 600 metrov dlhé pláže. Nachádza sa v blízkosti hotelov v Kuşadası a je jednou z najnavštevovanejších z pláží. Naproti pláži Kustur sa nachádza kemp.

18.Dámská pláž

Pláž žien sa nachádza 4 km od centra Kuşadası a svoje meno získala vďaka tomu, že ju navštevujú historicky od jej prvopočiatku najmä ženy. V okolí Dámskej pláže je mnoho hotelov, reštaurácií a penziónov.

19.Pláže národného parku Guzelcamli

Pláže národného parku Güzelçamlı sú prepojené s prírodou národného parku a čisté pláže, krištáľovo čisté more a borovicové lesy ponúkajú ich návštevníkom príjemné zážitky.

20.Yılancı Burnu Pláž

Nachádza sa v Güvercin Ada, ktorý je spojený s brehom vlnolamom. Yılancı Burnu, predtým známy ako Necropolis, je jednou z populárnych pláží Kuşadası. Počas dovolenky v Kuşadası by ste mali každopádne túto piesočnú pláž navštíviť.

21.Pláž Selcuk Pamucak

Pamucak Beach sa nachádza iba 10 km od Kusadasi a je jednou z najdlhších pláží v Turecku. Môžete sa ubytovať v hoteloch v okolí Pamucak Beach.

Z verejnej pláže je tiež možné vidieť rieku Küçük Menderes. Vďaka modrej vlajke a priezračne čistému moru ponúka všetkým svojim hosťom nádherný zážitok.

22.Pláž Kusadasi Papaz

Ak navštívite Pigeon Island, mali by ste tiež určite navštíviť Papaz Beach, ktorá sa nachádza vľavo od ostrova. Pobaví Vás príjemná miestna i zahraničná hudba v podaní dídžejov a večer si môžete užiť hudbu živú. Miestni obyvatelia pláž vzhľadom k jej vzdialenosti od centra mesta často nenavštevujú. Užijete si tu nádhernú a pokojnú atmosféru.

Chcete mať aktuálne informácie?

Novinky, akcie do Vašeho e–mailu

*Nikdy neposielame spam