Voliteľné výlety v Bodrume -zajímavosti-pamiatky. Čo stojí za to vidieť a navštíviť v Bodrume?

BODRUM je letovisko ležiace v južnej časti Turecka pri Egejskom mori. Naša agentúra www.vyletyvturecku.sk organizuje množstvo voliteľných výletov, ktoré určite obohatia váš pobyt v Turecku o nezabudnuteľné zážitky. V tesnej blízkosti mesta Bodrum sa nachádza krásny grécky ostrov Kos, na ktorý organizujeme každý deň v týždni celodenný lodný výlet. Nie je to však jediná atrakcia, Bodrum je miestom, ktoré nadchne tiež milovníkov vodných športov vo forme raftingu, potápania alebo návštevy Aquaparku. Bodrum je ideálnym miestom pre strávenie dovolenky všetkých vekových kategórií. Odporúčame pre rodiny s deťmi!

Turistická oblasť Bodrum je najobľúbenejšie letovisko, ktoré navštívia stovky tisíc zahraničných turistov ročne. Samotné mesto Bodrum nemá veľkú populáciu, v meste žije približne 60 000 obyvateľov. Bodrum je však veľmi dobre pripravený na každoročný príval turistov. Nájdete tu veľké množstvo reštaurácií s vonkajšou záhradkou, kaviarne, nočné diskotéky, Precházkové korza pri mori, aquaparky a nákupné centrá vrátane typických tureckých bazárov.

Čo stojí, za to vidieť:

 • Hrad sv. Petra

bol postavený pred sto rokmi, niekedy okolo roku 1402 „rytiermi svätého Jána“, ktorí žili na gréckom ostrove Rodos na ktorý organizujeme tiež výlet loďou. V strachu z tureckej osmanskej armády postavili „rytieri sv. Jana „tento hrad. Hrad v Bodrume je druhým najväčším hradom „rytierov svätého Jána“ hneď po pevnosti Rhodos. Hrad sv. Petra je umiestnený na výbežku s výhľadom na more. Hrad má systém komplikovaných a kľukatých chodieb, ktoré mali brániť proti rýchlemu napadnutiu nepriateľmi. Hrad sa skladá z vnútornej pevnosti, kresťanskej kaplnky prestavanej v časoch vlády sultána Suleimana na veľkolepú mešitu a obranné múry s niekoľkými vežami a bránami. Medzi vežami je najvyššia tzv. Francúzska veža, ďalšia z nich je talianska, anglická alebo hadcová veža. O veže sa starali rytieri hovoriaci jazykom, po ktorých sú veže pomenované. Ochranné múry sú postavené z mramoru. Vstup na hrad je spoplatnený.

Múzeum podvodnej archeológie

Na hrade sv. Petra je umiestnené najväčšie múzeum tohto typu na svete. Sú tu zhromaždené starožitné vraky vytiahnuté z Egejského mora. Vstup do múzea je spoplatnený.

Mauzóleum Halicarnassus

Jeden zo siedmich divov starovekého sveta, ktorý bol vybudovaný po smrti kráľa Karia Mausulosa v roku 353 př.n.l., jeho manželkou a sestrou. O dva roky neskôr tam bola pochovaná manželka Artemision. Rimania si budovu natoľko obľúbili a dali jej názov „mauzóleum monumentálnych hrobiek“. Dnes je v mauzóleu k videniu iba niekoľko kameňov a časť pohrebnej komory. Väčšina reliéfov a stĺpov bola použitá na vybudovanie hradu sv. Petra a časť odviezli archeológovia do Veľkej Británie, keď tu vykonávali vykopávky. Vstup je spoplatnený.

Staroveké divadlo

jediné zachovalé staroveké divadlo v Turecku, ktoré bolo postavené v gréckom štýle, na svahu s nádherným výhľadom na more a prístav.

Brána Myndos

bola tiež postavená za vlády kráľa Mausolosa. Ide o jednu z dvoch vstupných brán vedúce do mesta na západ. Jej meno pochádza z osady Myndos (teraz Gümüşlük). Popri dobre zachovalej brány leží rímsky cintorín s hrobkami zdobenými mozaikami.

Jachtársky prístav

sa nachádza hneď vedľa hradu sv.Petra a zbadáte tu veľké množstvo luxusných jácht a lodí.


Čo navštíviť v okolí Budrumu:


• Pamukkale, ktoré je jedným z najnavštevovanejších miest v Turecku. Na tento výlet odchádzame už v skorých ranných hodinách, ale určite Vám vstávanie bude stáť za to. Zbadáte na vlastné oči nádherné vápencové terasy a ochladíme sa v unikátnom bazéne Kleopatra.

• Pri pobyte v Bodrume odporúčame využiť našu ponuku, výlet do Efezu. Jedná sa o najlepšie zachované staroveké rímske mesto v Turecku a spoločne so Svätyňou Panny Márie Vám ponúkne nevšedný a jedinečný zážitok.

• Dalyan je jedinečný výlet, ktorý si môžete rezervovať na www.vyletyvturecku.sk Tento výlet ponúka kombináciu histórie, plavbu loďou a slnenie. Odporúčame všetkým vekovým kategóriám a najmä rodinám s deťmi. Ponúkame tiež, len samotný výlet loďou pozdĺž nádherného pobrežia Egejského mora.

• Ďalšou možnosťou k prežitiu nevšedného zážitku, Vám ponúkame plavbu loďou na neďaleký grécky ostrov Kos. Naša kancelária ponúka výlet na ostrov Kos na katamaráne (20minut) alebo trajekte (1 hodinu). V prípade prevozu auta na trajekte je nutná včasná rezervácia. Výlety na ostrov Rhodos sa organizujú iba v hlavnej sezóne, raz týždenne.

• V Bodrume sa nachádza 21 miest vhodných pre potápanie v mori. Naša agentúra Vám rada tento zážitok sprostredkuje.

Podnebie v Bodrume

Klíma v Bodrume je veľmi priaznivá pre relaxáciu ľudí, ktorí nemajú radi veľké horúčavy. Napriek tomu, že teploty presahujú aj 30 stupňov, tak pocit horúčavy znižuje vietor vanúci od mora. Vietor je vhodný pre windsurfing a kitesurfing. Sila vetra je tiež využívaná obrovskými generátory na výrobu energie. Zima je tu mierna, ale vietor spôsobuje pocitovo zimu viac.

Pláže v Bodrume

V Bodrume neexistujú žiadne klasické pláže, väčšina pláží je tvorená umelo s plošinami nad vodou a schodíkymi do vody. Za zmienku stojí pláž Camel, kde sa zastavujeme počas výletu Jeep Safari.

Nákupy a bazár v Bodrume

V Bodrume nie sú žiadne veľké nákupné centrá, sú tu menšie supermarkety s potravinami. Počas týždňa sa konajú bazáre:

Bodrum: utorok a piatok (v blízkosti autobusovej stanice)

Turgutreis: sobota

Na bazári si môžete kúpiť oblečenie, obuv, korenie, suveníry, exotické ovocie a zeleninu.

Bodrum a jeho nočný život

Bodrum je známy, ako zábavné centrum. Nachádza sa tu najväčšia európska vonkajšia diskotéka Halikarnas a najväčší plávajúca diskotéka Club Catamaran s predstavením „go go girls a drag queen“. Nachádza sa tu ulica barov a diskoték známa pod názvom „Bar Street“ a je umiestnená v starom meste Bodrumu. Vstupné sa platí na diskotéku Halikarnas a Club Catamaran v cene cca 20 lír. Diskotéky na uliciach sú zadarmo.

 Gastronómia v Bodrume

V Bodrume stojí za to ochutnať najmä morské plody, ktoré sa podávajú v mnohých prímorských reštauráciách. V reštauráciách v strede mesta narazíte na veľké množstvo kebabov a samozrejme môžete všade ochutnať pravý turecký čaj.

Doprava v Bodrume

Celý polostrov je dobre prepojený sieťou dolmusových spojení – minibusov (poplatok je 2-5 líry, podľa vzdialenosti). Do veľkých miest sa cestuje autobusmi, ktoré sa nachádzajú pri vlakovej stanici.

História Bodrumu

siaha najmenej do siedmeho storočia pred naším letopočtom, mesto sa volalo Halicarnassus a patrilo Karyjzykom. Bolo ohraničené mestami: Joni, Lidia, Pizydia a Likya. Po invázii ovládli mesto Peržania. Najvýznamnejší pamätník, ktorým je mauzóleum, pochádza z tohto obdobia, bol postavený po smrti kráľa Mausoleusa v roku 353 pnl. Mesto začalo rásť v druhej polovici 20. storočia, kedy bolo spopularizovane a dnes je Mekkou tureckého umeleckého sveta. Z Bodrumu tiež pochádza slávny historik staroveku Herodotus, ktorého pamätník stojí pred hlavným vchodom do hradu sv. Petra.