Voliteľné výlety Antalya – zaujímavosti – pamiatky. Čo stojí za to vidieť a navštíviť v Antalyi?

ANTALYA sa ako hlavné mesto Tureckej riviéry pýši krásnym starým mestom zo stredoveku a nádherným pobrežím s kamienkovou plážou, ktorá sa tiahne niekoľko kilometrov. Mesto sa nachádza v juhozápadnej časti Turecka na úpätí pohoria Taurus a láka turistov so zaujímavými pamiatkami a početnými reštauráciami, krčmami a klubami. Najmladší sa nebudú nudiť, pretože pre nich sú tiež naplánované turistické atrakcie ako Aqualand, kde sú k dispozícii bazény a šmýkačky rôznych veľkostí. Slovensko-česká cestovná kancelária v Turecku, môže tiež zabezpečiť voliteľné výlety, vďaka ktorým turisti spoznajú zaujímavosti ďalších miest v Turecku, ako je Istanbul, Antalya tiež plavbu na Blue Cruise na tyrkysových zátokách Stredozemného mora. Antalya sa nachádza na úpätí pohoria Beydaclari a na zátoke nesúci rovnaký názov ako dediny. V samotnej Antalyi je veľa zaujímavých miest, kde môžete nielen relaxovať, ale predovšetkým spoznať mesto a jeho najzaujímavejšie pamiatky. Steny vedúce okolo mesta sú lákadlom pre návštevníkov. Antalya je komunikačné centrum medzi ostatnými regiónmi Turecka, takže akékoľvek cestovanie z tohto mesta je možné vďaka sieti autobusov často opúšťajúcich ako pozdĺž pobrežia, tak do vnútrozemia. Oblasť Antalya zahŕňa historické krajiny ako Licja, Pamfilia a Pizydia, ktoré sú rovnako ako zvyšok regiónu bohaté na zaujímavú kultúru, nádhernú prírodu a zaujímavé pamiatky.

Zaujímavosti a pamiatky Antalya – čo navštíviť:

• Staré mesto – Kaleici – je najstaršou časťou mesta, ktorá siaha až do rímskych čias, kde sa môžete prejsť krásnymi ulicami a vidieť tradičné osmanské domy. Pri vchode do Kaleici je hodinová veža.

• Yivli Minare – ryhovaný minaret zdobený keramickými dlaždicami, ktorý tvorí Antalyin najznámejší symbol.

• Antalya Port – medzinárodný prístav Tureckej riviéry.

• Antalya Arkeoloji – najzaujímavejšie archeologické múzeum v Turecku. Najstaršie exponáty pochádzajú z doby bronzovej.

• Aquarium Antalya – najväčšie a najdlhšie tunelové akvárium na svete.

• Hadriánova brána- skladajúca sa z troch oblúkov, postavených z bieleho mramoru pri príležitosti cisárovej návštevy za 130 rokov.

• Aqualand Delfinarium – Aquapark s početnými bazénmi a šmýkačkami spojenými s delfináriom, kde sa denne usporadúvajú prehliadky delfínov, ktoré si môžete prozrieť počas výletu Aqualand z Antalye.

Blízke atrakcie Antalya – čo vidieť:

• Vodopády Duden – vytvorené riekou Duden, spolu s parkom vytvorili miesto odpočinku a relaxácie vďaka početným kaviarňam.

• Staroveké mesto Termessos – ruiny mesta založené Alexandrom Veľkým, ktoré sa nachádza len niečo málo cez 30 km od Antalye.

• Aspendos – mesto ležiace asi 45 km od Antalye, kde možno počas výletu Perge-Aspendos-Side z Antalye vidieť staroveké pamiatky vrátane divadla. • Side – región Turecka, ktorý sa nachádza na juhu krajiny, kam sa môžete vydať počas organizovaných výletov. • Perge – starobylé mesto, ktorého charakteristickým rysom je krásna kolonáda a nádherný helenistický zdobný štýl .

• Karainská jaskyňa – je najväčšia jaskyňa neďaleko Antalye, v ktorej boli nájdené najstaršie stopy ľudského osídlenia.

• Vodopád Kursunlu – malebné miesto ležiace asi 20 km od centra Antalye.

• Koprulu Canyon – nachádza sa v pohorí Taurus, rútiaci sa potok a krásna roklina vytvárajú ideálne podmienky pre výlet na rafte z Antalye.

• Blue Cruise – je voliteľný výlet organizovaný miestnou kanceláriou v Turecku, počas ktorého môžete plávať do susedného letoviska Kemer a vidieť turecké pobrežie od mora.

• Teleferic – je horská dráha, ktorá sa používa pri teleferickej ceste z Antalyie na samý vrchol tantal v pohorí Taurus.

• Kappadokia – lunárna krajina,ktorú sa rozhodli zaradiť na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

• Pamukkale – druhé najcharakteristickejšie miesto v Turecku po Kappadokii. Tieto kúpele sú známe predovšetkým svojimi vápencovými terasami, ktoré vytvárajú nádhernú prírodnú krajinu. Počas prehliadky Pamukkale z Antalye budú sprievodcovia rozprávať presnú históriu vzniku tohto miesta.

Podnebie v Antalyi

Turecká riviéra je vždy spojená s perfektným počasím. Po väčšinu roka teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia a morská klíma a vietor z vody dodávajú sviežosť a oddych od teplého vzduchu. Ak sa nám nepáči nepretržité teplo, mali by sme sa rozhodnúť na prelome mája a júna, pretože počasie v Antalyi je najpriaznivejšie. Pokiaľ ide o teplotu vody, je najvyššia v auguste a dosahuje viac ako 25 stupňov. Vietor z mora, charakteristický pre morskú klímu, podporuje všetky druhy vodných športov a krištáľovo čistá voda vám umožní spoznať podvodný svet tureckého pobrežia počas potápačskej výpravy z Antalye.

Pláže v Antalyi

Najdlhšia a najviac piesočná pláž v Antalyi a Turecku, ležiaca vo východnej časti mesta, je Lara. Turistov povzbudzuje predovšetkým perfektný, jemný piesok a čisté tyrkysové more. Druhou plážou v Antalyi je Konyaalti. Nachádza sa na západe mesta a tiahne sa pozdĺž útesov na 7 km až k horám Beydaglari. Na oboch plážach je samozrejme mnoho hotelov a stravovacích zariadení, takže tieto miesta často navštevujú turisti.

Gastronómia v Antalyi

V tomto regióne, rovnako ako vo všetkých v Turecku, platí stredomorská kuchyňa. Existuje však veľa reštaurácií a barov, kde sa podávajú jedlá z celého sveta, vrátane francúzskeho a čínskeho. Byť v Turecku však stojí za vyskúšanie tradičných pokrmov, ako sú kebab alebo Raki. Medzi najobľúbenejšie a často navštevované turistami patria miesta: Macha Cafe Restaurant, Castle Cafe Bar, Seraser Fine Dining Restaurant.

Nakupovanie a bazár v Antályi

Mesto je rajom pre každého, kto miluje nakupovanie. Po uliciach starého mesta sa nachádza veľa menších a väčších obchodov. Nákupné centrum Migros často navštevujú turisti, kde nájdete produkty všetkého druhu. Turecko je známe predovšetkým svojimi bazármi, takže tiež v hlavnom meste Antalye ich je asi tucet. V bazáre si môžete kúpiť suveníry v podobe šperkov, kobercov a koženého tovaru. Jedným z najpopulárnejších miest tohto typu je Antalya Bazaar a Bazár Kaleici Antalya.

Nočný život v Antályi

V prímorských letoviskách začína život neskoro večer a končí na úsvite. Nielen pozdĺž pláží je mnoho diskoték a krčiem, ale aj v centre mesta. Miestny úrad v Turecku tiež odporúča výlet Anatolia Fire z Antalye – show, ktorej herci nám prostredníctvom tanca a hudby rozprávajú turecké príbehy. Mesto je vďaka svojej turistickej povahe i celej tureckej riviére pripravené na všetky druhy turistických atrakcií súvisiacich s nočným životom. Preto môžete vo večerných hodinách navštíviť kluby alebo diskotéky.

Komunikácia v Antalyi

Antalya, ako sa sluší s hlavným mestom krajiny, má veľmi dobre rozvinutú komunikačnú sieť. Predovšetkým preto, že má medzinárodné letisko, ktoré sa nachádza asi 13 km od centra mesta. Sieť mestských autobusov je veľmi dobre rozvinutá v samotnom meste a tradičným dolmušami, za malý poplatok sa dostávame ku každému kútu hlavného mesta.

História Antalya

Južné pobrežie Turecka, tj. miesto, kde sa nachádza región Antalya, siaha do praveku. Mesto bolo založené v roku 150 nl, z iniciatívy kráľa Attalosa II. O necelých dvadsať rokov neskôr, po jeho smrti, bola Antalya ovládaná Rimanmi. V tej dobe sa tu rozvíjalo kresťanstva a po páde rímskej ríše v západnej časti zostalo mesto stále na dosah na východnej strane, neskôr nazývané Byzantská ríša. Počas tejto doby mesto rozkvitalo v histórii. Obchod sa tu rozvíjal vďaka svojej pobrežnej polohe a malo významnú vojenskú úlohu. Na konci 11. storočia, Antalya bola prevzatá Seljuckými Turkami, a potom sa zotavil Byzantines znova. Vo svojej histórii bolo mesto pod vládou mnohých krajín, vrátane Talianska.