Obecná informácia o Alanyi

Pri návšteve Turecka by ste nemali zabudnúť na návštevu historického mesta ALANYA – perly tureckej riviéry.

Tu sme pre vás pripravili 13 najkrajších miest v Alanyi, ktoré sa vyznačujú prírodnými krásami, historickými pamiatkami, plážami, múzeami a jaskyňami.

1. Hrad Alanya

Tento nádherný architektonický skvost s 83 vežami bol postavený sultánom Alaaddinom Keykubatom (vládol od roku 1220 do roku 1237). Vnútri hradu sa nachádza mešita a veľké množstvo sarkofágov. Hrad dnes slúži ako múzeum a je prístupný návštevníkom po celý rok.

2. Damlatašova jaskyňa

Jaskyňa Damlatas zaujíma v návštevnosti prvé miesto na zozname historických úkazov. Údajne liečivá jaskyne, bola objavená v roku 1948 a má veľmi dobré, až liečebné účinky pre ľudí trpiacich astmou. Bola totiž objavená v roku 1948 pri ťažobnom odpale v tunajšom povrchovom lome a takto získaný kameň mal byť určený k výstavbe prístavu. Mohutná explózia však vtedy odkryla doteraz netušené prírodné bohatstvo a jaskyňa Damlatas prvýkrát uzrelo ľudské oko. V jaskyni bol neskôr vykonaný rad rôznych výskumov a testov, ktoré potvrdili liečivé účinky jej klímy, a to najmä na horné cesty dýchacie a ťažkosti spojené s astmou. Jaskyňa Damlatas je jedna z niekoľkých skalných dutín, ktoré sa nachádzajú v okolí Alanye na južnom pobreží Turecka. Nie je teda síce zďaleka jedinou, avšak je tou najznámejšou. Veľký podiel na jej formovaní mala zrážková aktivita tunajšieho podnebia v zimných mesiacoch, ktorá už po 10 až 15 tisícročí, ako odhadujú vedci, pôsobí na skalné materiály a mení jeho štruktúry. Dážď špecifického chemického zloženia dokáže totiž spôsobovať rozklad vápenca, z ktorého sa miestne pohorie skladá, a napomáha tak puklinám a otváraniu skál. Prienik vody, jej skapávání do vnútorných priestorov skaly a následné zamrznutie má potom za následok tvorbu jaskynnej výzdoby v podobe stalagmitov a stalaktitov, ktoré rastú zo stropu i podlahy jaskyne a spájajú sa do stĺpov. A práve vďaka kvapkám vody, ktoré sú pre formovanie takto krásnych jaskýň toľko dôležité, si toto miesto vyslúžilo svoj názov. Damlatas totiž v preklade znamená „kvapkajúci kameň“. Tieto kvapky tu možno uvidieť po niekoľko mesiacov v roku, najmä v chladnejších obdobiach, v lete menej alebo vôbec. Po celý rok si udržuje teplotu na konštantných 22 až 23 stupňoch Celzia, a tak je k návšteve ideálna v ktoromkoľvek ročnom období.

3. Červená veža


Červená veža v prístave Alanya priťahuje pozornosť tým, že je zasadená do samotného prístavu a v minulosti slúžila ako štít proti akémukoľvek útoku z mora a tiež bola vystavaná za vlády sultána Alaaddin Keykubata.Táto päťpodlažná veža, ktorá má osemuholníkovú architektúru, je navrhnutá tak, aby prepúšťala slnečné lúče do každého poschodia. Červená veža získala meno vďaka svojej farbe, ktorá sa údajne objavila po dostavbe, a to vďaka použitiu vaječného žĺtka ..

4. Jaskyňa Dim

Jaskyňa Dim je síce vzdialená od samotného mesta cca 12 kilometrov, avšak nemožno ju nenavštíviť, minimálne z toho dôvodu, že sa jedná o druhú najväčšiu v celom Turecku. To však nie je jej jedinou prednosťou. Úplne ľahko ju totiž zatieni skutočnosť iná – ide o skalný labyrint, ktorý vyniká neuveriteľnou krásou.K videniu sú najrozmanitejšie kvapľové útvary bizarných tvarov a farieb, stĺporadie, zvlnené pásy podobajúce sa morským vlnkám. Steny a stropy sú pokryté stovkami visiacich kvaplov. Jedna z častí jaskyne sa podobá slávnej tureckej prírodnej atrakcii Pamukkale. Ďalší z jaskynných úsekov zase pripomínajú Niagarské vodopády či podivné jazierko, ktoré nikdy nevysychá. Jaskyňa Dim, ktorej vek je odhadovaný na milión rokov, bola otvorená v roku 1999. Objavená však bola v polovici 80. rokov. Údajne slúžila už ľuďom v staroveku.

5. Fosforová jaskyňa

Jaskyňa, v ktorej sa odráža svetlo fosforovéj farby vychádzajúcej z oblohy si vďaka tomu vyslúžila aj svoje meno z tohto zázraku, ktorý mu príroda ponúka, a je svedkom veľkolepých odrazov vo dne i v noci. Ak navštívite Alanyu, tak nesmiete opomenúť návštevu jaskyne Phosphorus, do ktorej sa dostanete iba po mori!

6. Múzeum Kemala Ataturka

Tento dom sa vyznačuje tým, že sa v ňom počas svojich návštev Alanye zdržiaval veľký vodca Mustafa Kemal Atatürk. Majiteľ tento dom daroval ministerstvu kultúry a od roku 1987 sa tiež využíva ako múzeum Kemala Atatürka.

7. Rieka Dim

Rieka Dim je v letných mesiacoch častým cieľom turistov, je dostatočne chladná, pretože v nej prúdi horská voda z pohoria Taurus. Okolie okolo rieky vyniká svojimi prírodnými krásami a radí sa medzi najkrajšie destinácie Alanye.

8. Pláž Kleopatra

Pláž Kleopatra je dlhá 4 kilometre a je jednou z najkrajších pláží celej Alanye. Meno dostala po poslednej kráľovnej starovekého Egypta Kleopatre, ktorá žila v období 69 pr. Nl a 30 pr. Nl. Pozornosť turistov priťahuje najmä svojím zlatým pieskom zvažujúcim sa do priehľadného azúrového mora s postupným plytkým vstupom. Jej povesť prekročila nielen miestny región, ale aj hranice krajiny. Najmä pri západe slnka zaujme všetkých svojich návštevníkov jedinečným výhľadom.

9. Archeologické múzeum

Archeologické múzeum v Alanyi, ktoré prestavuje diela a zbierky viažuce sa ku starovekej histórii od obdobia Lydian, Urartu, Phrygian, až do obdobia doby bronzovej. V múzeu máte možnosť uvidieť historické artefakty vykopané v priebehu niekoľkých stoviek rokov.

10. Sapadere Canyon

K ďalším výnimočným úkazom Alanye patrí vodopád Sapadere Canyon nachádzajúci sa na samom konci kaňonu. V mieste, kam vodopád dopadá sa nachádza prírodný bazén, pripravený pre Vašu chladivú kúpeľ.

11. Bazár ALANYA

Nachádza sa v starom meste, v blízkosti prístavu. V piatok ráno si tu môžete zakúpiť na čo pomyslíte. Miestny poľnohospodári Vám ponúknu čerstvé ovocie, zeleninu, mliečne výrobky alebo mäso. Nájdete tu tiež veľké množstvo tureckých špecialít, suvenírov, oblečenia, tašiek, topánok atď. Tu spoznáte miestny kolorit.

12. Prístav Alanya

Je obklopený krásnymi loďami a jachtami. Prístav vyniká svojou krásou a dýcha tu na každého návštevníka romantická atmosféra. Na konci prístavu je umiestnený maják. Prístav Alanya sa vyznačuje množstvom prímorských reštaurácií, kde si môžete posedieť, vypiť kávu alebo pravý turecký čaj či sa dobre najesť. Nájdete tu aj veľa barov pre nočnú zábavu.

13. Vyhliadková terasa / Seyir Terrace

Vyhliadková terasa je vysoká 650 metrov a nachádza sa 4 km od centra mesta. Tu si môžete plne vychutnať malebný výhľad na celú Alanyu s pozadím mora. Na terase na vás čaká fontána vyrobená z kamenných obkladov alebo čajová záhrada. Z jedného miesta môžete vidieť veľmi širokú oblasť počnúc hradom, pláží kleopatra a končiac výhľadom na polostrov Alanya.

Tuto terasu doporučujeme navštívit každému turistovi v Alanyi!

Chcete mať aktuálne informácie?

Novinky, akcie do Vašeho e–mailu

*Nikdy neposielame spam